Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böyle istimlak çalışması olmaz

Seyhan Belediyesi'nin Sucuzade Mahallesi'nde başlattığı istimlak çalışmasına tepkiler artıyor. Vatandaşlar, önerilen rakamların çok komik olduğunu belirterek, direneceklerini söylüyor

Giriş Tarihi: 14.7.2015
Böyle istimlak çalışması olmaz
Adana'nın Seyhan ilçesinde kent meydanı yapmaya karar veren Seyhan Belediyesi'nin Sucuzade Mahallesi'nde başlattığı istimlak çalışmasına tepkiler giderek artıyor. Ev ve işyerlerine istimlak için teklif edilen bedellerin komik olduğunu öne süren mahalle sakinleri, bu parayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Adanalı emlakçı Nursel Soydan, istimlak konusunu mercek altına alarak, "Belediye gerçekten ev ve işyerlerine değerinin çok altında fiyat teklif etmiş" dedi.

ARSA FİYATI BİLE DEĞİL

Seyhan Belediyesi'nin teklif ettiği fiyatları inceleyip, piyasa şartlarıyla kıyaslayan emlakçı Nursel Soycan şöyle konuştu: Belediyenin 210 bin lira teklif ettiği 4 katlı bir apartman var. Her katı 100 metrekare apartmana en az 400 bin lira verilmeliydi. Yine her katı 100 metrekare ev olan iki katlı bina için önerilen 124 bin lira da çok komik bir rakam. En az 250 bin lira verilmeliydi. 2 katlı olan ve her katı 80 metrekare olan bir başka binaya da 50 bin lira verilmesi çok yanlış, o yapı en az 150 bin lira eder. Belediyenin önerdiği rakamlar, birçok örnekte arsa değerini bile karşılamıyor.

İŞYERLERİ DAHA KÖTÜ
İşyerleri için durumun daha da kötü olduğunu belirten A Emlak ortağı Nursel Soycan, Seyhan Belediyesi'nin 45 bin lira teklif ettiği 30 metrekarelik dükkanla ilgili olarak "Bu dükkan Saydam Caddesi üzerinde. Metrekare büyüklüğü ve mevkiiyle birlikte düşünüldüğünde, böyle bir işyeri normal şartlarda rahatlıkla 300 bin liraya alıcı bulabilir. Belediyenin buraya 45 bin lira önermesi akıl dışı" diye konuştu. Soycan, o bölge meydana dönüştüğünde oluşacak fiyat artışlarından, yıkılacak bina sahiplerinin yararlanamamasının da bir başka ekonomik kayıp olduğunu vurguladı.

EV BULMA SIKINTISI OLACAK

Emlakçı Nursel Soycan, yıkılacak bölgedeki binden fazla ailenin nerede yaşayacağının başlı başına bir sorun olduğunu belirterek, bu kadar ailenin aynı anda kiralık ya da satılık ev bulmaya çalışmasının piyasayı tıkayacağını, fiyatları ikiye katlayacağını belirtti. Yılladır bu bölgede yaşayan insanların başka yere gitmesinin mümkün olmadığının da altını çizen Nursel Soycan, "Kuzeye gitmeye kalkışsalar verilen para ile tek bir oda bile alamazlar. Belediyenin bu sorunların hepsini çözüme kavuşturması, ondan sonra harekete geçmesi gerekirdi" diye konuştu.

'BU PARALARLA ORTADA KALIRIZ'
Öte yandan Sucuzade Mahallesi'ndeki gergin bekleyiş ve kaygı sürüyor. Evleri için önerilen paralarla ne yapacaklarını kara kara düşünen mahalle sakinleri SABAH Güney'e yaptıkları açıklamada "Rakamlar böyle olursa, alacağımız paralarla ne yeni ev alabiliriz, ne de başka bir şey yapabiliriz. Ortada kalırız. Özellikle yalnız yaşayan yaşlı komşularımız perişan olur. Belediye bizi mağdur etmeyecek rakamlar teklif etmeli. Kent Meydanı'na karşı değiliz ama bir hizmet yapılırken, binlerce insan mağdur edilmesin. Adaletli davranılsın. Biz hakkımız olanı istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle istimlak çalışması olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN