Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saz kedilerini koruma planı

Giriş Tarihi: 19.7.2015
Saz kedilerini koruma planı

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan saz kedileri için Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda "tür koruma eylem planı" hazırlandı

Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndaki popülasyonu 71 olarak tespit edilen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan saz kedileri için "tür koruma eylem planı" hazırlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü ile WWF Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla hazırlanan planda, saz kedilerinin yaşam alanının geliştirilmesi, bölge halkına tanıtılması ve üreme periyotlarını izlenmesi gibi hedefler yer alıyor.

71 TANE KALDI

Saz kedilerinin deniz, göl ve nehir sistemlerindeki sazlıklarda, çalılık ve ormanlık alanlarda yaşadığını belirten WWF Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç. son nüfus sayımında saz kedilerinin sayısının 71 olarak belirlendiğini söyledi. Oruç, "Bu sene nüfus sayımı yapmıyoruz. Bölgede farklı çalışmalarımız var. Diğer yaban türlerini izlerken saz kedileriyle de karşılaşıyoruz ve fotokapanla onları da fotoğraflamaya devam ediyoruz" dedi.

PROTOKOL UYGULANACAK

Hazırlanan koruma planında, saz kedisi yaşam alanları ve alanlar arası geçiş koridorlarının çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahip bölgeler olarak "çevre düzeni planlarına" işlenmesi gibi maddelerin yer aldığını açıklayan Oruç, "Önemli saz kedisi habitatlarını kapsayan ve korunan alanların yaban hayatı yönetimi için detaylı protokollerin hazırlanması ve uygulanmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saz kedilerini koruma planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN