Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayçiçeğinde hasat zamanı

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Ayçiçeğinde hasat zamanı
Türkiye'nin yağlı tohum üretiminin yüzde 23'ünün karşılandığı Adana'da, tarlalara 'yağlı boya tablo' görüntüsü veren ayçiçeklerinin hasadına başlandı. Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, Türkiye'de ayçiçeği üretiminin yüzde 6'sının Adana'dan karşılandığını belirterek "Bu yıl hava şartlarının iyi gitmesiyle diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi ayçiçeğinde de yüksek verim bekliyoruz" diye konuştu.

REKOLTE BU YIL YÜKSEK
İlk hasadın Ceyhan ilçesinde gerçekleştirildiğini dile getiren Söğüt, "Rekolte, geçen yıllara göre yüksek. Adana'da geçen sene yaklaşık 450 bin dekarda ekim yapılırken bu yıl 527 bin 778 dekara ayçiçeği ekildi. Ekim alanı yaklaşık yüzde 17 artan ayçiçeğinde bu yıl, 350 ila 400 kilogram verim beklemekteyiz. 150 bin dekar alanda ekimi yapılan ayçiçeği hasadına da ilçede başlandı. Çiftçilerimize bereketli bir hasat geçirmeleri temennisinde bulunuyorum" dedi.

DEKARDAN 400 KİLO
Çiftçi Adem Farsak ise yaklaşık 40 derece sıcaklık ve yüksek nem altında çalışarak ayçiçeği hasadına başladıklarını belirtti. Ayçiçeği hasadında geçen yıl dekara 370 kilogram verim aldığını belirten Farsak, bu yıl dekara 400 kilogram verim aldıklarını söyledi. Farsak, ayçiçeği alım fiyatlarının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayçiçeğinde hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN