Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararı hiçe sayılıyor

Mahkeme kararını hiçe sayan Seyhan Belediyesi, imara kapalı alanda yeni düzenleme yaptı. İşlediği suçun fark edilmemesi için de uygulamayı askıya çıkarmadığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Mahkeme kararı hiçe sayılıyor
Adana 1. İdare Mahkemesi'nin 2013/1788 sayılı kararı ve Adana 2. İdare Mahkemesi'nin 2013/274 sayılı imar uygulamasının iptali kararını hiçe sayan Seyhan Belediyesi'nin imara kapalı alanda ada bazında kişiye özgü düzenleme yaparak suç işlediği öne sürüldü. Hazinenin taraf olmasına karşın belediyenin işlediği suçun ortaya çıkmaması için ilgili kuruma düzenlemenin bir nüshasını göndermediği ve askıya çıkarmadığı da iddia edildi.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Seyhan Belediyesi'nde yapılan imar yolsuzluğu iddiası, Kanalüstü Mahallesi (Pınar Mahallesi) 8670 ada 7, 8 ve 9 parsellerle, Kanalüstü Mahallesi (Gürselpaşa Mahallesi) 10751 ada 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ve 34 parsellerde gerçekleşti. Söz konusu bölgede yapılan imar uygulaması Adana1. ve 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, uygulamayı iptal ederken, belediyenin bölgede kadastral parsele (kök parsel) dönülmesi suretiyle yeniden imar düzenlenmesi yapmasına karar verdi.

SUÇ REKORU KIRDI
İdare Mahkemesi'nin bu kararını dikkate almayan Seyhan Belediyesi, kadastral parsele (kök parsel) dönmeyerek ilk suçu işledi. İmara kapalı bir alanda bölgenin tümünü kapsayacak şekilde imar düzenlemesi yapılması gerekirken, CHP'li Zeydan Karalar'ın yönettiği Seyhan Belediyesi, ada bazında uygulama yaparak ikinci suçunu işlemekten çekinmedi. Plan revizyonu yapılan bir bölgede ada bazında düzenleme yapan Seyhan Belediyesi suçlarına bir yenisini daha ekledi.

HAZİNEDEN GİZLEDİ
Tüm belediyeler imar düzenlemelerinin bir nüshasını hazineye gönderirken, Seyhan Belediyesi, mahkemelik olmasına karşın bu bölgede yaptığı değişikliği hazineye bildirme ihtiyacı duymadı. Bununla da yetinmeyen Seyhan Belediyesi iddiaya göre, yaptığı değişikliği askıya dahi çıkarmadı. Çünkü, hazine görevlileri her hafta düzenli olarak belediyelere giderek, imarda yapılan değişikliklere ilişkin kararların askıya çıkıp çıkmadığını kontrol ediyor. Seyhan Belediyesi'nin bu nedenden dolayı yasal olmayan düzenlemeyi askıya çıkarmadığı iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararı hiçe sayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN