Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Misafirlerimizin huzuru önemli

Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriye'de barışın sağlanmasını arzu ettiklerini belirterek, "Ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyelilerin rahatı için elimizden geleni yapıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Misafirlerimizin huzuru önemli
Hatay Valisi Ercan Topaca, yaklaşık 3 bin Suriyeli Türkmenlerin kaldığı YİBO çadır kentini ziyaret ederek, burada kalan Suriyelilerle bayramlaştı, çocuklara para dağıtarak onların sevinmelerini sağladı. Yayladağı Kaymakamı Alparslan Altınışık ile birlikte kampa giden Vali Ercan Topaca sevgi gösterileriyle karşılandı. Suriyeli çocukların İstiklal Marşı'nı okuyup Türkçe şarkılar söylemesini hayranlıkla izleyen Vali Topaca, cebinden çıkardığı 20 ve 10 TL banknotları dağıttı.

DEVLET OKULUNA KAYIT
Çadır kent kütüphanesinde kamp idarecileri ve çadır kent temsilcileriyle bir araya gelen Vali Topaca, çadır kent hakkında bilgi alarak, sorunları dinledi. Kamptaki çocukların Türkçe biliyor olmasının diyalog kurma açısından çok önemli olduğunu belirten Vali Topaca, "Önümüzdeki yıldan itibaren bütün kamplarda ve Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların devlet okullarına kayıt imkanı geliyor. Tabi bu çocukların daha kaliteli bir eğitime kavuşmaları ve Türkiye'deki eğitim sistemine entegrasyonu konusunda önemli bir gelişme olacak" diye konuştu.

SURİYELİLERİ BİZDEN AYRI TUTMUYORUZ
Suriyeli çocukların Türkiye'de kaldığı sürede eğitimden kopmamaları için her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Topaca, şöyle dedi: "Temennimiz, Suriyeli kardeşlerimizin, barış sağlandıktan sonra bir an önce, kendi ülkelerine dönmeleri. Burada kaldıkları sürece, devletimizin bütün imkanlarını seferber ederek onları rahat ettirmeye çalışıyoruz. Çocukların, eğitim, sağlık ve her türlü sosyal ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Suriyelileri kendimizden ayrı görmüyoruz. Türk vatandaşlarımıza ne tür imkan sağlıyorsak onlara da aynı imkanı sağlamaya çalışıyoruz"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misafirlerimizin huzuru önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN