Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esti kükredi ama arkası gelmedi

Adana'daki müteahhitleri "Proje dışına çıkan sonucuna katlanır" diye uyaran Başkan Zeydan Karalar'ın sözü havada kaldı. Yolunu bulanlar rant kapısını ardına kadar araladı

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Esti kükredi ama arkası gelmedi
Göreve geldiğinde imar konusunda sert açıklamalar yaparak müteahhitleri uyaran ve "Proje dışına çıkanlar sonucuna katlanır" diyen Seyhan Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar'ın bu sözlerinin havada kaldığı, birçok müteahhidin onaylattığı projenin dışına çıkarak büyük rantlar elde ettiği öne sürüldü. Gürselpaşa Mahallesi'nde Doğka Yapı Grup tarafından 14 katlı ve 2 bloktan oluşan inşaatın, projesi 1+1 olmasına karşın 4+1 olarak yapıldığı iddia edildi. "Doğa Residence" adı verilen binanın her katında 6 metrekarelik ayrıca bir de giyinme odasının olduğu ortaya çıktı.

GÖRÜNÜŞTE YASAL

Gürselpaşa Mahallesi 75346 Sokak No 2'de Erhan Güler'e ait DOĞ-KA Yapı Grup tarafından yapımına başlanan konut inşaatı için Seyhan Belediyesi'nden 14 Ekim 2014 tarihinde ruhsat alındı. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nazım Biçer'in sahibi olduğu Nazım Yapı Denetim Ltd. Şti. tarafından denetimi yapılan inşaatın, projesi 1+1 olarak Mimar Neşe Çetin tarafından çizildi. Projenin Seyhan Belediyesi'nin onayından geçmesinden sonra inşaat hızla başladı. Yönetmelik boşluklarından yararlanılarak çizilen projede ilk bakışta her şey yasal gibi görünse de öyle olmadığı ortaya çıktı.

BAŞKANI DİNLEMEDİLER

CHP'li Zeydan Karalar'ın imar konusuna çok hassas olduklarını ve hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını içeren sözlerinin aksine hiçbir zorlukla karşılaşılmadan onaylanan proje müteahhit ile yapı denetim firmasının el ele vermesiyle proje harici yürümeye devam etti. 2 bin 391 metrekarelik alanda 1,2 yoğunluk verildiği için ortak kullanım alanları hariç toplam kapalı alan 2 bin 869 metrekare olması gereken projede yaklaşık 11 bin metrekarelik bir kapalı alan yaratıldı. Projede temizlik odası, çöp toplama odası, yangın güvenlik holü olarak belirtilen alanlar dairelere dahil edildi.

"GÖREVİM ÇİZMEK"
Böylece kağıt üzerinde 1+1 olan daireler gerçekte 4+1'e dönüştürülerek rant vurgunu yapıldı. Hatta her daireye 6 metrekare büyüklüğünde bir de giyinme odasının eklendiği öne sürüldü. Projeyi çizen mimar Neşe Çetin, proje dışı yapılan çalışmalarla hiçbir ilgisinin olmadığını belirterek, "Benim görevim proje çizmek. Çizdiğim projeye sadık kalınıp kalınmaması benim sorumluluğumda değil. Bu müeahhit firma ile yapı denetim firmasının kontrolündedir. Bildiğim kadarı ile belediye bu inşaat ile ilgili çeşitli suç duyularında bulundu. Gelişmeleri dikkatle izliyoruz" dedi.

İKİ BLOKTA BÜYÜK RANT VURGUNU
Adana'da Gürselpaşa Mahallesi'nde projesi 1+1 olduğu belirtilen bir inşaatın 4+1 olarak devam ettiği, hatta her dairenin 6 metrekarelik bir de giyinme odasının bulunduğu bildirildi. 14 katlı 2 bloktan oluşan inşaatta temizlik odası, çöp toplama odası, yangın güvenlik holü olarak belirtilen alanlar dairelere dahil edildi. Böylece büyük bir rant vurgunu elde edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esti kükredi ama arkası gelmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN