Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalaycılık karardı gitti

Bir zamanlar kalaycı ustalarıyla dolu olan Kazancılar Çarşısı'nda unutulmaya yüz tutan bu mesleği icra eden sadece 2 kişi kaldı

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Kalaycılık karardı gitti
Kuşaktan kuşağa aktarılan ve unutulmaya yüz tutan meslekler arasında bulunan kalaycılığın Adana'daki son temsilcileri, çok sevdikleri mesleklerinin kendilerinden sonra sonlanacak olmasına üzülüyor. Çelik, alüminyum ve teflon ile birlikte kalaycılığın sonunun geldiğini belirten son kalaycılar, arkadan gelerek mesleklerini sürdürecek kimsenin bulunmadığını söyledi. Yaklaşık 200 kalaycının faaliyet gösterdiği Kazancılar Çarşısı'nda sadece 2 kalaycı kaldı.

NEREDEN NEREYE?

Adana'nın tarihi mekanlarından Kazancılar Çarşısı'nın en gözde mesleklerinden biri de kalaycılıktı. Tarihi çarşıda faaliyet gösteren 200'ü aşkın kalaycı, müşterilerinin taleplerini karşılayabilmek için birbirleriyle yarışıp ateşlerini körüklerken bugün ise yok olmanın eşiğine geldi. Çelik ve alüminyum ile ilk darbeyi yiyen kalaycılar arastadaki dükkanlarını birer birer kapatmak zorunda kaldı. Babadan oğula geçen meslek, yeni kuşağın ilgisini çekmeyince yeni kalaycılar yetişmez oldu.

KALAYCILAR HÜZÜNLÜ
Kazancılar Çarşısı'ndaki son kalaycılar zamana yenik düşmenin hüznüyle mesleklerini icra ediyor. 65 yıldır kalaycılık yapan Cabbar İhsan Yaraşık (80), bakır kullananların sayısında yaşanan düşüşün işlerini durma noktasına getirdiğini belirterek, "200'e yakın esnaf vardı şimdi ise 2 kişi kaldık. Adana genelinde bu işi yapan yok. Biz de bırakırsak Adana'da kalaycılık bitecek. Bu meslek bize babadan kaldı ama çocuklar çalışmadı. Okuyup öğretmen oldular. Çırak da yetişmiyor zaten" dedi.

YENİ USTA YETİŞMİYOR
Uzun yıllardır yetiştirecek bir çırak bulamadıklarını anlatan 67 yaşındaki Ali Güzeloğlu ise, "Eski kalaycılar tek tek dükkanlarını kapadı. Büyük çoğunluğu da yaşamını yitirdi. Meşakkatli bir meslek, yeni nesil çalışmıyor. Eskiler bakırın tadını biliyor, anadan babadan kalma malzemelerini getiriyor. Kazancılar Çarşısı kalaycılarla meşhurdu şimdi ise sadece 2 kişiyiz. Birkaç seneye kalmaz sayımız bire düşer ardından da tamamıyla biter. Çünkü arkadan gelen yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalaycılık karardı gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN