Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşan Suriye'ye olan ihracat artıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ihracatının artış gösterdiği tek ülke Suriye oldu. Daha önce sıralamada yer bulamayan Suriye, Suudi Arabistan ve İran'ı geçerek ikinci sıraya yerleşti

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Savaşan Suriye'ye olan ihracat artıyor
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yılın ilk yarısında yapılan ihracatta en büyük pazar yine Irak oldu. Taş üstünde taşın kalmadığı güney komşumuz Suriye ile olan ticaret de savaşa rağmen büyük bir artış gösterdi. Savaş nedeniyle üretimin zor koşullarda yapıldığı Suriye'de sınıra yakın bölgeler ihtiyaçlarının tamamını bölge illerinden alınca bu ülkeye olan ihracat ikiye katlandı.

AVRUPA'DA İTALYA ÖNDE

4 milyar 423 milyonluk ihracatın ilk sırasında 1 milyar 780 milyon dolarla Irak gelirken, ikinci sırada 274 milyon dolar ile Suriye, üçüncü sırada ise 255 milyon dolar ile Suudi Arabistan, dördüncü sırada ise 177 milyon dolarla İran geliyor. Bölgenin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Avrupa ülkeleri arasında İtalya ilk sırada yer alıyor. İtalya'yı Kuzey Afrika'dan komşusu Libya 101 milyon dolarla takip ediyor. Avrupa'da ihracatta önde olan diğer pazarlar ise Belçika, Almanya ve Hollanda.

AVRUPA'DAKİ KRİZ ETKİLEDİ

Bölgenin lokomotif ili Gaziantep'in başını çektiği ihracatçıların önemli özelliği dünyanın pek çok bölgesine ürün satmasına rağmen en önemli payın komşu ülkeler ve Avrupa Birliği ülkeleri olması. Kentin ihracatının geçen yıl düşmesinin en büyük nedeni ise Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik durgunluk. Son dönemde ihracatın düşmediği, aksine arttığı tek ülke ise Suriye oldu. Bu ülkeye ağırlıklı olarak gıda ürünleri ve günlük tüketim malzemeleri ihraç ediliyor.

"KOMŞULARLA KARDEŞİZ"
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in her zaman olduğu gibi komşularıyla kardeşçe yaşadığına dikkat çekerek, "Savaş çıktığından beri kapılarımızı sonuna kadar açtık. Ortada büyük bir trajedi var. Bizim önceliğimiz bu durumda elbette ticaret değil ama hayatın da bir şekilde devam etmesi gerekiyor. O nedenle Suriye'ye ihracatımız katlandı. Silahların susmasıyla ticaretimiz daha da artacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşan Suriye'ye olan ihracat artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN