Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi niyet yetmez tedbirli olunmalı

Hava sıcaklıklarının arttığı, poyraz etkisiyle nem oranının düştüğü Toroslar'da orman yangını riski üst seviyede. Yetkililer, bölge halkının yangınlar konusunda duyarlı olmasını istedi

Giriş Tarihi: 22.7.2015
İyi niyet yetmez tedbirli olunmalı
Son günlerde bölgeyi etkisi altına alan kavurucu sıcaklar ve poyraz yüzünden nemin azalması, Çukurova ve Toroslar'da orman yangınları açısından riskli bir ortam oluşturdu. Mersin'de meydana gelen ve geniş bir alanın zarar gördüğü orman yangınının ardından Adana ve Osmaniye'de, Orman Bölge Müdürlüğü riskleri üst seviyede değerlendiriyor. Adana ve Osmaniye'de son bir hafta içinde onlarca ihbarın alındığı ve birçok tehlikenin ucuz atlatıldığı bildirildi. Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, yangın alarmlarının bazen olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirterek, Aladağ'da çıkan orman yangınında 66 dekar orman alanının tahrip olduğunu söyledi. Erol, "Feke, Saimbeyli, Kozan ve Osmaniye'nin Bahçe ve Düziçi ilçelerinde çok ağır sonuçları olabilecek yangınlar büyük çabalar sonucu büyümeden söndürüldü. Birçok yerleşim yerinin tehlike altına girdiği Mersin'de ne yazık ki bin dekar orman alanı kül oldu" dedi.

KONTROL ALTINDA
Mersin Orman Bölge Müdürü Abi Baca, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli ve Koçaşlı mahallelerindeki kızılçam ormanında çıkan ve rüzgar nedeniyle büyüyerek yaklaşık 100 hektarlık alana büyük zarar veren yangının kontrol altına alındığını açıkladı. Herhangi bir riskin kalmadığını vurgulayan Baca, soğutma çalışmaları tüm hızıyla sürdüğünü bildirdi. Baca, yangın nedeniyle boşaltılan 200 kişilik Koçaşlı Mahallesi'nde mal veya can kaybı yaşanmadığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi niyet yetmez tedbirli olunmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN