Parkmetre şoku

Bayram tatilinden dönen Adanalılar parkomat sürprizi ile karşılaştı. Karşılarında TAYBE görevlilerini gören vatandaşlar duruma tepki göstererek, "El altından iş yapılır mı?" dedi

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Parkmetre şoku
Adana'da yılan hikayesine dönen parkomat işinin akıbeti Ramazan Bayramı'nın ardından ortaya çıktı. Tatilden dönen Adanalılar, işyerlerine araçlarıyla geldiklerinde parkomat sürpriziyle karşılaştı. Büyükşehir Belediyesi'nce 1 milyon 609 bin lira tahmini bedelle ihaleye çıkarılan ve 5 milyon 120 bin lira gibi yüksek bir rakamla TAYBE firmasında kalan ihalenin kamuoyundan gizlenmesi çeşitli söylentilere neden oldu. Adanalılar, "Bu işin kokusu yakında çıkar" dedi. Bu arada TAYBE firmasının daha önce iş yaptığı Aydın Belediyesi ile 400 bin lira borç taktığı için mahkemelik olduğu bildirildi.

AYDIN'A BORÇ TAKMIŞ

Büyükşehir Belediyesi, Adana'nın çeşitli yerlerindeki bin 110 adet parkmetreyi tahmini kira bedeli 1 milyon 609 bin 500 lira artı KDV olmak üzere açık teklif usulüyle ihaleye çıkardı. İhaleyi 5 milyon 120 bin lira artı KDV fiyat teklifi ile TAYBE firması kazandı. Firmanın bu kadar yüksek bedelle işi alması akıllarda soru işareti yaratırken, aynı firma Aydın ve Kırıkkale'de de belediyelerin açtığı parkmetre ihalesini kazandı. Ancak yaklaşık 400 bin lira tutarındaki borcunu ödemediği için Aydın Belediyesi'nin bu firma ile sözleşmesini feshettiği ve mahkemelik olduğu bildirildi.

"İYİ NİYETLİ DEĞİLLERDİ"
Kırıkkale Belediyesi'nin açtığı parkmetre ihalesini kazanan TAYBE ilk aylarda verdiği hizmetle takdir gördü. Ancak 7 ayın sonunda durum değişti. TAYBE firması belediyeye olan aylık taksitlerini geciktirmeye başladı. Belediye yetkilileri ilk zamanlar düzelir diye bekledi ancak durum daha da kötüleşmeye başlayınca sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Belediye yetkilileri, "İyi niyetli değillerdi. Sürekli belediye ile vatandaşı karşı karşıya getiren olaylar yaşandı. Parkmetre işini biz para kazanmak için değil, şehir trafiğini rahatlatmak amacı ile yaptık ancak düşündüğümüz gibi olmadı. TAYBE firması Kırıkkale'ye ilk kez gelen bir araçtan bile 30 TL borcu olduğu iddiasıyla para tahsil etmeye kalkıştı. Onlar mahkemeye gitmişler. Sonuç ne olur bilmiyoruz" dedi. Kahramanmaraş'taki sözleşmesi 15 Ağustos'ta bitecek olan TAYBE'nin Adana'daki ihaleyi bu kadar yüksek bir rakamla alması kafaları karıştırdı. Firmanın daha önce aldığı ihalelerin seyrini inceleyen uzmanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ihaleye ilişkin olarak, "Ya tahmini bedeli belirleyen Büyükşehir hesap yapmayı bilmiyor, ya da yüksek fiyat veren firmanın başka bir hesabı var. Eğer firmaya yönelik Aydın ve Kırıkkale'deki iddialar doğru ise aynı olayların Adana'da da yaşanması işten bile değil. Belediye kâr edeceğim derken zarar edecek" iddiasında bulundular.

İDDİALAR YALANLANDI
TAYBE Tur. Taş. Sey. Otopark Tem. Dan. San. Ve Tic. Ltd. Şti yetkilisi Erdinç Bolat, "Kırıkkale Belediyesi ile mahkemeliğiz. Ama biz yüzde 100 haklıyız. Sözleşmede abone yapmayı yasaklayan bir madde vardı. Bizim abone yaptığımızı iddia ettiler oysa abonemiz yok. Aydın Belediyesi ile de davalıyız. Bizim hiçbir belediyeye kuruş borcumuz yok. Hepsine taksitlerimizi ödemişiz. Hiçbir personelimizle veya belediye ile sorunumuz yok. Son sistem EFT pos cihazlarımız onaylandı ve elemanlarımız sahada çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parkmetre şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN