Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e yargı yolu

Giriş Tarihi: 23.7.2015
Büyükşehir'e yargı yolu

Adanalı Murat Çelik, kamu alanlarının kiraya verilemeyeceğini öne sürerek Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı parkmetre sözleşmesini iptal ettirmek için mahkemeye başvurdu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin sessiz sedasız hayata geçirdiği parkmetre uygulaması yargıya taşındı. Yeni Adana İmar A.Ş.'nin geçtiğimiz yıl SZD ve İntelli firması ile yaptığı parkmetre sözleşmesini İdare Mahkemesi'ne dava açarak iptal ettiren harita mühendisi Murat Çelik, bu kez TAYBE firmasının kazandığı ihalenin iptali ile sözleşmenin feshedilmesi için Adana 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Çelik, uygulamanın yasaya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirterek, mahkemeden yürütmeyi durdurma talebinde bulunduğunu ifade etti.

PARKMETREYE DAVA

Parkmetre konusunda açtığı davalarla Büyükşehir Belediyesi'ne adeta ders veren Murat Çelik bu kez uygulama hayata geçmeden yargının yolunu tuttu. Aytaç Durak döneminde İmar Daire Başkanlığı yapan Murat Çelik açtığı davada cadde, bulvar ve meydanların umuma açık ve tescil harici alanlardan olduğunu belirterek, "Kamu emlakinden sayıldığından satılamaz, kiraya verilemez ve haczedilemezler. Umumun kullanımına açık olan yolların bakım ve onarımından sorumlu belediyenin, bu yerleri yaya ve araç trafiğine sürekli olarak açık bulundurmak zorunluluğu vardır" dedi.

TEHLİKELİ UYGULAMA

Cadde ve bulvarlar üzerindeki kaldırımları daraltıp otoparka dönüştüren Büyükşehir Belediyesi'nin bir bakıma suç işlediğini de iddia eden Murat Çelik, "Umuma açık cadde, bulvar ve meydanlar çarpık kullanım nedeniyle toplumun can ve mal emniyetini tehlikeye düşürmektedir. Kaldı ki belediye cadde ve bulvarlar üzerinde oluşan işgalleri önlemek, buralarda yaya ve trafik akışının sürekli olmasını sağlamak zorundadır. Geçici olarak işgal edenler varsa bunlardan işgaliye harcı almalıdır. İşgaliye harcı ödemek, işgalciye sürekli kullanım hakkı tanımaz" diye konuştu.

YANLIŞ YOL İZLENİYOR

Adana 1. İdare Mahkemesi'nden yürütmenin durdurulması ve iptalini isteyen Murat Çelik, "Büyükşehir Belediyesi, otopark üretmek yerine işin kolayına kaçıyor. Kamunun kullanımına ayrılan yolları, kaldırımları koruması gerekirken tam aksini yapıyor. Yani suç işliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde yol kenarındaki otoparkların ücretsiz olmasına karar verdi. Adana'da geçmişte yapılan parkmetre ihalelerinin hepsini yargı kararıyla iptal ettirdim. Bunları dikkate almayan Büyükşehir Belediyesi, yine aynı yanlış yola başvuruyor. Mücadelem sürecek" şeklinde konuştu.

KALDIRIMLAR DARALDI, PARK YERİ AÇILDI
Harita Mühendisi Murat Çelik'e göre, Büyükşehir Belediyesi otopark yapmak yerine halkın kullanımında olan kaldırımları daraltarak park yeri yaratıyor. Yasaya göre bu yanlış. Oysa belediyeler kent merkezinde çok katlı otoparklarla bu sorunun üstesinden gelebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e yargı yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN