Tarihi Karahüyük kazıları başladı

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Tarihi Karahüyük kazıları başladı
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde bulunan höyüklerin en eskilerinden biri olan Karahüyük'ün tarihini ortaya çıkaracak kazı çalışmaları başladı. Kazı heyetinin başkanlığını yapan Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, höyükteki ilk yerleşimin milattan önce 2000 yılında Asur ticaret kolonileri döneminde başladığını söyledi.

EKİP GENİŞLEYECEK
İçinde bulunduğu mahalleye de isim kaynağı olan Karahüyük'teki kazı çalışmaları, Sivas-Cumhuriyet Üniversitesi'nden gelen yaklaşık 25 kişilik uzman ekip tarafından sürdürülüyor. Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal'ın başkanlığında gerçekleşen kazıların, uzun süre devam etmesi planlanıyor. 2015 yılı için ön çalışma niteliğindeki kazıların 2016 yılından itibaren daha geniş bir ekiple devam etmesi planlanıyor.

ZARAR GÖREN YERLER VAR

Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, höyükle ilgili daha önce 2 araştırma yapıldığını belirtti. Karahüyük'teki yerleşimin Helenistik ve Roma döneminde küçüldüğünü ifade eden Uysal, "Daha önce burada birkaç araştırma yapılmış. Yapılaşmanın ve kaçak kazıların yol açtığı tahribat var. Höyük alanının 3'te 2'si evler tarafından kaplanmış. Höyükteki tabakalardan Geç Hitit dönemine ait katman büyük zarar görmüş. Çalışmamız geniş bir zaman dilimini kapsayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Karahüyük kazıları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN