Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyhan Belediyesi mahkemede şaşırdı

Eski yönetimin yaptığı hata için vatandaşa mahkemeye gitmesini söyleyen Seyhan Belediyesi, mahkemede yapılan işlemin hukuka uygun olduğunu savunarak davanın reddini istedi

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Seyhan Belediyesi mahkemede şaşırdı
Adana'nın Seyhan ilçesi Yeni Baraj Mahallesi 68042 Sokak'ta bulunan Müzeyyen Hanım Apartmanı yöneticisi Cumaali Koç, eski Belediye Başkanı Azim Öztürk döneminde yapılan bir imar uygulamasıyla kendi arsalarından yaklaşık 100 metrekarelik bölümün bitişikte inşaat yapan Ada Konut İnşaat firmasının arsasına eklendiğini söyledi. Böylece bu inşaatın konut yoğunluğunun artırıldığını öne süren Cumaali Koç, apartman sakinleri ile birlikte Seyhan Belediyesi'ne giderek çözüm istedi.

"MAHKEMEYE GİDİN" ÖNERİSİ
Bilgi verilmeden ve görüşleri alınmadan apartman bahçesinin yaklaşık 100 metrekarelik bölümünün komşu parsele eklendiğini belirten Müzeyyen Hanım Apartmanı sakinleri ile görüşen Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli, "Böyle şey olamaz. Eski yönetim döneminde yapılan bir iş. Bu resmen hak gasbı. Hemen mahkemeye başvurun" dedi. Yönetici Cumaali Koç, 1/5000'lik nazım ve 1/1000'lik uygulama imar planı ile inşaat ruhsatının iptali için Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

MÜHÜRLENEN İNŞAAT SÜRÜYOR

Adana 2. İdare Mahkemesi konuyu görüşürken Seyhan Belediyesi'nden görüş istedi. Daha önce vatandaşa, "Böyle şey olmaz, mahkemeye gidin, hakkınızı arayın" diyen belediye mahkemeye ağız değiştirdi. Davanın zaman aşımına uğradığını ve dava konusu işlemlerin hukuka uygun olduğunu iddia ederek davanın reddini talep etti. Ancak mahkeme, vatandaşın talebini haklı buldu ve 9.7.2015 yürütmenin durdurulmasını istedi. Müzeyyen Hanım Apartmanı sakinleri ilk zaferi kazanmış oldu. Seyhan belediyesi de, mahkemenin kararına uyarak 14 .7. 2015 tarihinde inşaatı mühürledi ancak mühürlenmesine rağmen inşaat yapılmaya devam etti.

RANT İÇİN HUZURUMUZ KAÇTI
Her daire sahibinin bahçe düzenlemesi için ortalama 2 bin 500 lira verdiğini söyleyen Cumali Koç, "Kimseye sormadan, görüşümüzü almadan uygulama yapılır mı? Bizim ödediğimiz onca para ne olacak? Arsamızı alıp bitişik apartmana vermişler. Bize de kapanan 68044 Sokak'tan 50 metrekare yer vermişler. O sokağı kapatıp yandaki Ataberk Apartmanı'na ulaşım sağlanması için çözüm ürettiler ama sorunu çözmek için yeni bir sorun yaratıyorlar. Burada büyük rant döndüğünden kuşkumuz yok. Birileri daha çok kazansın diye insanların huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyhan Belediyesi mahkemede şaşırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN