Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şar antik kenti artık turizm güzergâhında

Kapadokya turizm güzergâhına dahil edilecek olan antik kentte çevre düzenlemesi çalışmalarına başlanacak

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Şar antik kenti artık turizm güzergâhında
Adana'nın Tufanbeyli ilçesindeki Şar Antik Kenti, Kapadokya turizm güzergâhına dahil ediliyor. Yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya hazırlanan antik kentte, çevre düzenlemesi için çalışmalar önümüzdeki günlerde başlıyor. Kapadokya'ya gelen turistler, Roma dönemine ait eserlerin ayakta kaldığı antik kentte; amfi tiyatro, Bizans kilisesi, Ala Kapı ile içerisinde Roma senatörüne ait mezar bulunan Kırık Kilise'yi görme imkanı bulacak.

DAHA FAZLA TURİST

Kiznuwatna, Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmış eski bir yerleşim yeri olan, özellikle Kiznuwatna ve Hitit dönemlerinde önemli bir dini merkez olarak kullanılan Şar Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Kapadokya turizm güzergâhına dahil ediliyor. AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, çalışmalar bittiğinde Şar'ın çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir edeceğini belirtti.

"ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
1980 yılında Şar'da araştırmalar yapmış Norveç'in Bergew Üniversitesi'nde görevli Danimarkalı tarih profesörü Christian Meyer'le birlikte antik kentte incelemelerde bulunan Ünüvar, "Şar Antik Kenti'nin tarihi özellikleri ve güzellikleriyle tüm dünya tarafından tanınması, bilinmesi için gayret edeceğiz. Biz çalışıyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Çünkü biz bu ülkenin hem dününü hem bugününü hem de geleceğini önemsiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şar antik kenti artık turizm güzergâhında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN