Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavurucu güneşte üzüm bağlarında hasat başladı

Türkiye'nin üzüm ihtiyacının yarısına yakınının karşılandığı Tarsus'ta 40 derece güneş altında üzüm hasadı yapılıyor

Giriş Tarihi: 28.7.2015
Kavurucu güneşte üzüm bağlarında hasat başladı
Mersin'in Tarsus ilçesinde 200 bin dekar alanda 40 çeşit üzümün yetiştirildiğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, "Üretici 40 derece kavuran güneş altında üzüm hasadına başladı. Allah herkese kolaylık versin. Rekoltenin yüksek ve kaliteli olması hepimizi çok sevindirdi. Rusya ve Avrupa ülkelerine 25 bin ton üzüm ihraç ettik. Hedef 100 bin ton" dedi. Başkan Ali Ergezer, 30 Temmuz'da yapılacak üzüm festivalinde İrem Derici'nin sahne alacağını da söyledi.

ÜRETİCİMİZ ÇOK BİLİNÇLİ
Dekar başına yaklaşık 2 ton üzüm elde edildiğini vurgulayan Ali Ergezer, "Üzüm üreticisi bir yıl boyunca en iyi üzümü yetiştirmek için çok çaba harcıyor. Böyle olunca dünya ile rekabet eder hale geldik. Üzüm üreticisi çok bilinçlendi. Artık her şeyi dünya standartlarına göre yapıyor. Böyle olunca da elde ettiği ürünün kalitesi dünya ile rekabet ölçülere ulaştı, hatta geçti bile" diye konuştu.

KİLOSU 2 LİRADAN SATILIYOR

Ege bölgesinde yaşanan don olayından dolayı oradaki üzüm üretiminin beklenenden aşağı olduğunu vurgulayan Başkan Ergezer şöyle konuştu: "Allah oradaki üreticilerimize yardım etsin. Ege'deki olumsuz durum bizim üreticimizin işine yaradı. Üzümün kilosu şu anda 2 liradan alıcı buluyor. İhracata dayanıklı olmayan Tarsus Beyazı cinsini dayanıklı hale getirmek için çabalıyoruz. Çünkü bu üzüm cinsi ülkemizin en çok sevdiği çeşitlerden biri"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavurucu güneşte üzüm bağlarında hasat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN