Terör iddiaları bakırcılığı vurdu

Gaziantep Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, terör korkusu yüzünden kente gelen turist sayısında hızla bir azalma olduğunu öne sürerek, bunun bakırcılık sektörüne darbe vurduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 3.8.2015
Terör iddiaları bakırcılığı vurdu
Gaziantep'in son günlerde artan terör olayları nedeniyle dışarıdan gelen turistler için güvenli olmadığı yönündeki iddiaların kentteki el sanatlarını olumsuz etkilediği bildirildi. Kente gelen turist sayısında azalma olduğunu söyleyen Gaziantep Bakırcılar Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, "İnsanlar söylentilere kulak vererek Gaziantep'te tatil yapmayı tercih etmiyor. Turistlerin azalması bakırcılık mesleğini büyük oranda etkiledi. Önceki yıllara göre yüzde 70 düşüş yaşamaktayız" dedi.

TURİSTLER MEMNUN AYRILIYOR

Japonya Toyoma Üniversitesi ile bakırcılık zanaatının incelikleri öğretme konusunda ikili görüşmeler yapıldığını söyleyen Başkan Celal Açık, "Japonya ile bakır işleme konusunda ikili görüşmeler yaptık. Fakat güvenlik nedeniyle bu görüşmeyi iptal ettiler. Herhangi bir olumsuz durum bulunmamasına rağmen olaylar yanlış lanse ediliyor" şeklinde konuştu. Başkan Açık kente gelen turistlere her şeyin normal olduğunu anlattıklarını, turistlerin de memnun ayrıldıklarını söyledi.

"TEDİRGİNLİK YAŞAMADIK"
Gaziantep'ten aldığı bakır eşyaları Doğu Beyazıt'a pazarlara sattığı söyleyen işadamı Kemal Gültekin "Gaziantep'e yıllardır geliyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Buradaki bakır eşyalar Doğu Beyazıt'ta büyük ilgi görüyor" diye konuştu. GAZİANTEP'E bakır işleme modellerinden örnekler almak için geldiğini söyleyen İran uyruklu Mortaza Khodoyori da "İran'da Zencan şehrinde bakır eşyaları yapıp satıyorum. Gaziantep'e bakır işleme örnekleri görmeye geldim. İran'da Türk modeller oldukça fazla ilgi görüyor. Gaziantep'e gelirken herhangi bir tedirginlik yaşamadım fakat bu durum basında yanlış aktarılıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör iddiaları bakırcılığı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN