Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem iddiaları halkı korkutuyor

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Deprem iddiaları halkı korkutuyor

Akdeniz açıklarında meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremden sonra 'daha büyükleri olacak' türünde açıklama yapanların sözlerinin bilimsel gerçeklerden uzak olduğu bildirildi

Akdeniz'de Karataş açıklarında 30 Temmuz gecesi meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından çıkan söylentiler vatandaşı tedirgin etti. "Artçı deprem olmadı, 6.7-7.0 büyüklüğünde bir deprem olabilir" şeklinde yapılan açıklamaların bölgede panik havası estirdiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, bilimsel temeli olmayan verilere dayanarak yapılan açıklamanın, halkı panikten öteye götürmeyeceğini söyledi.

TALİHSİZ BİR SÖYLEM

JMO Şube Başkanı Tatar, hiçbir bilimsel veri olmadan, 10-30 yıllık gözlem yapılmadan, jeolojik, sismolojik, jeodetik ve jeokimyasal araştırmalar yapılmadan, '1-2 gün içerisinde artçı olmazsa, 6.7-7.0 büyüklüğünde deprem olabilir' diye konuşmanın talihsizlik olduğunu belirterek, "Depremin odak derinliği, odak mekanizması, bin 500 metreden kalın çökelin olduğu Kilikya havzasında kabuk yapısı ve tektonik çatı konusunda farklı görüşler var. Herhangi bir deprem üst kurulunun onayına sunulmadan açıklama yapmak doğru değil" dedi.

SORUMLU KURUM AÇIKLAR

Adana ve çevresinde bir deprem riski olması halinde AFAD ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin gerekli açıklamayı yapacağını kaydeden Mehmet Tatar şunları söyledi: Ülkemizin yüzde 98'i deprem riski altında. İstatistiklerin de gösterdiği gibi her yıl en az bir hasar verici deprem olmaktadır. Önemli olan depremden sonra yara sarma yerine, depremden önce gerekli önlemlerin alınmasıdır. Halkımızın doğal afetler konusunda bilinçlendirilmesi gerekir.

DEPREM BİLİNCİ YOK
"Henüz depreme hazırlıklı bir toplum olmadığımızı 5.2 büyüklüğündeki deprem bize gösterdi" diyen Tatar, "Adanalılar geceyi ailece sokakta geçirdi. Toplum deprem bilincinde olmadığı gibi oturduğu binaya da güvenmiyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde depremle ilgili birimler yok. Bir bina satın alınırken maalesef lüks olup olmadığına bakılırken, sağlam olup olmadığına, deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığına dikkat edilmiyor" diye konuştu.

"İŞİN İÇİNDE OLMALI"
Deprem konusunda açıklama yapabilmek için bu çalışmaların içerisinde bulunmak gerektiğini kaydeden Jeofizik Mühendisleri Adana Şube Başkanı Melih Baki, "Deprem mekanizmasını çözmeden, deprem araştırması içinde bulunmadan, sismik kayıtları incelemeden, oluşan her depremin ardından gelen artçıların ne anlama geldiğini bilmeden böyle açıklama yapmamak lazım. Bilimsel veriler tamamlandıktan sonra toplumu doğru bilgilendirmek gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem iddiaları halkı korkutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN