Günlük kiralanan evler suçlulara sığınak oldu

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Günlük kiralanan evler suçlulara sığınak oldu
Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, özellikle yazlık bölgelerde revaçta olan günlük ev kiralamalarının birçok sorunu beraberinde getirdiğini söyledi. Söz konusu uygulamanın devleti büyük bir ekonomik kayba uğrattığını ifade eden Demir, günlük kiralanan evlerin suça ve suçluya da sığınak haline geldiğini vurguladı.

BAKANLIK EL ATMALI

Günlük konut kiralamalarının yol açtığı olumsuzluklardan söz eden Demir, "Turizm, İçişleri ve Maliye Bakanlığı'nın konuya el atması gerekiyor. Elini kolunu sallayan ev kiralıyor. Bu uygulama, vergi kaybının yanı sıra toplumsal kirlenmeye de çanak tutuyor. Çünkü kiracıların kimlik bilgileri Emniyet Müdürlüğü ile paylaşılmıyor. Evi kiralayan bir katil veya bir terörist olabilir" dedi. Özellikle yazlık bölgelerde daha yoğun olarak öne çıkan bu uygulamanın hem turizme hem de ülke ekonomisine ciddi zarar verdiğine dikkat çeken Demir, "2'nci konutlarda öne çıkan bu sorun, ev sahiplerinin de haksız kazanç elde etmesini sağlıyor. Kayıt dışı elde edilen bu gelir ülke ekonomisine katma değer olarak dönmüyor. Dolaylı olarak vergi kaçaklığına sebep oluyor. Ayrıca bu tür konutlar suça ve suçlulara da sığınak oluyor" diye konuştu

İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKTI
Yaşanan bu durumun büyük istihdam sağlayan otelleri de olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen Demir, şunları kaydetti: Ülke ve kent turizmi için yatırım yapan ve istihdam sağlayan otellerimiz üzerine düşen tüm prosedürleri yerine getirirken, günlük kiralık evler kayıt dışı çalışıyor. Böylelikle kalite düşüyor ve istihdam sağlayan büyük oteller olumsuz etkileniyor. Kaliteli müşteri ve kaliteli tatil olanağı da ortadan kalkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günlük kiralanan evler suçlulara sığınak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN