Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızkalesi'nin bir simgesi olacak

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Kızkalesi'nin bir simgesi olacak

Mersin'in turistik beldesi Kızkalesi'ne denizkızı heykeli yapılacak. Kızkalesi'ni karşıdan görecek olan heykel, kısa sürede beldenin sembolü haline gelecek

Barındırdığı tarihi ve turistik olanaklarıyla Türkiye'nin sayılı tatil merkezlerinden biri olan Kızkalesi, 'kızına' kavuşuyor. Bu yıl doluluk oranında adeta patlama yaşanan beldenin cazibesini arttırmak istediklerini kaydeden Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Kızkalesi'ne denizkızı heykeli yaptıracaklarını söyledi.

ÖRNEKLERİ VAR
Denizkızı heykelinin Kızkalesi'ne farklı bir hava katacağını ve yörenin adıyla özdeşleşen bir simgeye dönüşeceğini belirten Hüseyin Çalışkan, "Denizkızı heykeli Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın simgesi. Aynı şekilde Muğla'nın Gökova ilçesindeki İngiliz Limanı'na tekneyle 5-10 dakika mesafede, denizin ortasındaki denizkızı da Muğla'nın sembolü oldu. Ancak hiçbiri denizkızını Kızkalesi kadar hak etmiyor" dedi.

HİKAYENİN KAHRAMANI

Kızkalesi'nin adının bir kızın öyküsü üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Çalışkan, heykeli Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın desteğiyle yaptıracaklarını belirterek, "Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

ADIM BAŞI TARİH
Kızkalesi'nde atılan her adımda tarihle karşılaşıldığını kaydeden dernek başkanı Çalışkan, "Bugün, Kızkalesi'ndeki adım başı ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlamak mümkün" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızkalesi'nin bir simgesi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN