Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç milyon lirayı Seyhan verecek

Mania alanına takılan Emniyet Müdürlüğü'nün 6 katının yıkımı için ödenecek 3 milyon 135 bin liranın Seyhan Belediyesi'nden tahsil edilmesi için mahkemeye gidilecek

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Üç milyon lirayı Seyhan verecek
Uçakların iniş ve kalkış yaptığı güzergah (mania) dikkate alınmadan yapımına başlanan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) başvurusuyla 2011 yılında mühürlenen Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası'nın maniaya takılan son 6 katının yıkımına bugün başlanıyor. Yıkımı da, inşaatın yapan Halil Avcı Şirketler Grubu tarafından gerçekleştirilecek bina için ödenecek 3 milyon 135 bin liranın Seyhan Belediyesi'nden tahsil edilmesi için mahkemeye gidileceği bildirildi.

KANGREN HALİNE GELDİ
İl Özel İdaresi tarafından 2010 yılında Döşeme Mahallesi'ndeki valilik yanında 37 bin 542 metrekare alan üzerine temeli atılan, 14 kat yükseldikten sonra 'uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü' gerekçesiyle bir yıl sonra mühürlenen Adana Emniyet Müdürlüğü hizmet binası kangren haline gelen bir sorun olmuştu. Yıkılması gereken son 6 kat için çözüm üretilmeye çalışılmış, bazı siyasilerin "pist uzatılacak" sözleri umut olmuş ancak bugüne kadar bir gelişme olmamıştı.

KİK, İDAREYİ HAKLI BULDU

Adana Valisi Mustafa Büyük devreye girerek düğmeye bastı. Binanın 6 katının yıkımı için Türkiye genelinde bir araştırma yapıldı, yıkım metotları incelendi. Yıkım işi için yeniden ihaleye çıkılması gerektiğine karar verildi. İnşaatı yapan müteahhit Halil Avcı, binayı yapanın kendisini olduğu için yıkım işinin kendisine verilmesi gerektiğini savundu. Durumu inceleyen Kamu İhale Kurumu (KİK) idareyi haklı bularak, yıkım işi için ihaleye çıkılması gerektiğini belirtti.

MAHKEMEYE GİDİLECEK

Türkiye genelinde açılan ihale için 10 firma şartname aldı. Bunun 6'sı teklif verdi. En düşük teklifi veren Halil Avcı Şirketler Grubu, 3 milyon 135 bin lira teklifle ihaleyi kazandı. Adana Valisi Mustafa Büyük, mania kriterlerine takıldığı için mühürlenen ve 4 yıldan beri çözülemeyen Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası için ilk kazmanın Pazartesi günü (bugün) vurulacağını ifade ederek, "En kısa zamanda yıkım işi tamamlanacak. Yıkım için ödediğimiz 3 milyon 135 bin lirayı da Seyhan Belediyesi'nden tahsil etmek için yasal yollara başvuracağız. Sonuçta bu zararda en büyük pay onların" dedi.

4 YILLIK ZARAR 30 MİLYON

Vali Büyük, emniyet hizmet binasının bugüne kadar son 6 katının tıraşlanmadığı için kapalı havalarda ve gece iniş zorluğu yaşayan uçakların fazladan sarf ettiği yakıt maliyetinin bugüne kadar 30 milyon lirayı bulduğunu da belirterek şöyle dedi: Pik günlerde iç ve dış hatlardan toplam 110 uçağın iniş yaptığı Adana Havalimanı'na geceleri ortalama 35 uçak geliyor. Buna göre, günlük uçak başı 500 litreden 17 bin 500 litre, aylık 525 bin litre, yıllık 6 milyon 300 bin litre fazladan uçak yakıtı sarf ediliyor. Binanın mühürlendiği 4 yıllık süreç için bu maliyet 30 milyon TL'yi aşıyor. Mania sorunu yüzünden bugüne kadar iniş güçlüğü yaşayan uçakların manevraları süresinde harcadığı ekstra akaryakıt tutarı bile 25 milyon 347 bin TL bedelle ihale edilen binanın maliyeti aşıyor.

15 AYDA TAMAMLANACAK

Adana Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası'nın yapım işini üstlenen Halil Avcı Şirketler Grubu, yıkım ihalesini de kazandı. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, son 6 katın tıraşlanması için hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, "Yıkım işine binadaki tesisatlardan başlayacağız. Daha sonra 500 tonluk vinç yardımı ile kolonları, kirişleri alt katlara kesinlikle zarar vermeden beton kesme makineleriyle keseceğiz. En son teknoloji kullanılacak. Binayı mania kriterlerine uygun hale getireceğiz. Bunlar bittikten sonra ana binaya geçecek ve yaklaşık 12-15 ayda bitirip teslim etmeyi düşüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç milyon lirayı Seyhan verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN