Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan odaklı kalkınabiliriz

Giriş Tarihi: 15.8.2015
İnsan odaklı kalkınabiliriz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, en yüksek gelişmişliğe yenilikçi, girişimci ve donanımlı insan olgusuyla ulaşılabileceğini söyledi

Mersin'de Kalkınma Kurulu toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınmada insan olgusunun önemini vurguladı. Türkiye'nin en büyük zenginliğinin insanı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "En yüksek gelişmişliğe gideceksek bunu insanımızla yapacağız. Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. İnsanlarımızı iyi eğitimden geçirip hedeflere yürümek zorundayız. Bilginin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bilgi tabanlı ekonomiler, öne çıkan ve rekabetçi ekonomilerdir. Hedeflerimize ancak donanımlı, yenilikçi, girişimci insanımızla ve bilgi tabanlı bir ekonomiyle ulaşabileceğimizi biliyoruz. Bu şekilde katma değeri yüksek bir ekonomi inşa edebiliriz" dedi.

ÜST ORTA GELİR GRUBU
Bakan Yılmaz, Türkiye'nin gelişerek iddialı bir ülke haline geldiğini vurguladı. Türkiye'nin G20 denilen dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında olduğuna işaret eden Yılmaz, "Türkiye'nin geldiği yere baktığınız zaman önemli bir konumdayız. Dünya ülkeleri gelir durumları bakımından, düşük gelirli, alt orta gelirli, üst orta gelirli ve yüksek gelirli ülkeler olarak 4 gruba ayrılıyor. Ülkemiz bugüne kadar sağladığı gelişmelerle üst orta gelir grubuna ulaştı" ifadelerini kullandı.

İSTİKRARLI EKONOMİ
Yükselen ekonomik değerin sosyal kesimlere refah olarak dönmesini amaçladıklarını ifade eden Yılmaz, "Sosyal kesimler arasında daha adil daha dengeli paylaşımı sağlamak amacındayız. Burada yenilikçiliği ve girişimciliği teşvik etmemiz lazım. Sürekli büyüyen, istikrarlı bir ekonomi istiyoruz" dedi. Türkiye için önemli bir bölge olan Çukurova'nın, Marmara, İzmir ve Ankara gibi ana merkezlerin yanına koyulabilecek bir bölge olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bölgelerimizin potansiyelini harekete geçirmek ve ulusal hedeflere varmak istiyoruz. Bu nedenle kapsayıcı kalkınma anlayışıyla hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan odaklı kalkınabiliriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN