Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ASKİ'yi bile borçlardırdı

Giriş Tarihi: 16.8.2015
ASKİ'yi bile borçlardırdı

Tarihinde ilk defa Hüseyin Sözlü döneminde borçlanan ASKİ, Japonya'dan 150 milyon TL'lik kredi kullanacak. İşin aceleye getirildiğini söyleyen CHP'li meclis üyeleri, hayır oyu kullandı

Toplam borcu bir katrilyon lirayı (bir milyar TL) Büyükşehir Belediyesi'nin borçlanma sevdası aralıksız devam ediyor. Göreve geldikten sonra 81 ve 110 milyon liralık borçlanma yetkisi ve 60 milyon liralık kredi onayını alan Başkan Hüseyin Sözlü, tarihinde ilk kez ASKİ'yi de borçlandırdı. Bugüne kadar hep Büyükşehir'e borç veren ASKİ, önce 34,5 milyon TL borçlandırıldı. Şimdi de 150 milyon TL'lik borçlanma için onay çıktı. Borçlanma kararının çok aceleye getirildiğini öne süren CHP'li meclis üyeleri, oylamada ret oyu kullandı.

150 MİLYONLUK BORÇLANMA

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı üçüncü birleşiminin ardından ASKİ Genel Kurulu yapıldı. Tek gündemli toplantıda Yerel Yönetimler Altyapı Geliştirme Projesi kredi anlaşması çerçevesinde ASKİ'nin Japon Jika firmasından150 milyon TL'lik kredi borçlanması görüşüldü. Krediyle, çok önemli altyapı hizmetlerinin yapılacağını bildiren ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna, "Bulduğumuz kredi çok hesaplı. 150 milyon TL'lik kredi anapara artı faiz, 7 yılı ödemesiz 25 yıl sonunda 165 milyon TL. Böyle bir kredi dünya yok" dedi.

KATRİLYONU BULABİLİR
Borçlanma kararının aceleye getirilmesinin etik olmadığını belirten CHP'li Büyükşehir Meclis Üyesi Yusuf Akıncı, "7 sene sonra ödemeye başlanacak bir borçlanma, çocuklarımızı, torunlarımızı borç altına sokan bir borçlanmadır. ASKİ, bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını öderken bugün borç alır noktaya gelmiştir. 165 milyon TL bugünkü para değerinde. Japon Yeni artarsa değeri neyse onu ödeyeceğiz. Kamuoyuna bunları anlatırken doğruyu ortaya koymamız gerekiyor. Bugün 150-160 milyon gibi görünen rakamlar yarın milyarlara çıkabilir" diye konuştu.

SPEKÜLATİF BİR HAREKET

Borçlanarak değil kaynak üreterek hizmet yapılması gerektiğini vurgulayan CHP'li meclis üyesi Vahap Çolak, "Bakın Metro koca bir borç olarak üstümüzde kaldı. 80 milyon borçlanma yetkisi getirildi, verdik. 110 milyon daha getirildi, yine verdik. Hepimiz biliyoruz ki ASKİ, belediyeyi kaynak olarak besleyen kuruluş. ASKİ ne hale gelmiş? 150 milyon da ASKİ borç alsın diye uğraşıyoruz. Parmağımızı oynatmak için kredi mi çekeceğiz? Bu borcun ödenmesi 165 milyon değil, 2040'a kadar yaşanacak çalkantıları kestirmek çok kolay değil. Japon Yeni gibi aşırı spekülatif bir dövizle borçlanmak çok sıkıntılı" şeklinde konuştu.

"GELECEĞİMİZ İPOTEK ALTINDA"
Kullanacak krediye garanti verilmesi için yapılan görüşmede söz alan CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya ise şunları söyledi: Sizin bakış açınız, kent yönetimiz ortada. Arkadaşımız açıkladı, parmağınızı oynatmak için bile kredi talep ediyorsunuz. Stratejik planlarda bu ilçelerin yatırım programı yapıldı. Siz demek ki ülkeyi bilmediğiniz için sürekli kredi talep ediyorsunuz. Sürekli gerek teminat mektuplarıyla gerekse yurt içi, yurt dışı kredilerle kent yönetmeye çalışıyorsunuz. Geleceğimizi ipotek altına alıyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASKİ'yi bile borçlardırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN