Belediye biber verimini artırdı

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Belediye biber verimini artırdı
Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçilere ücret olarak dağıttığı biber fidelerinin ekildiği alanlarda yüksek verim elde edildi. İslahiye ilçesinde ekim yapılan tarlalarla çiftçilerle bir araya gelerek incelemelerde bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Gaziantep'in Türkiye'de kırmızı biber üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

STANDARDİZASYON VE VERİM

Türkiye'de yıllık 45 bin ton kırmızı biber üretimi yapıldığını, bunun yüzde 30'unun Gaziantep'ten karşılandığını ifade eden Yılmaz, "İlimizde pul biber üretimi Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde gerçekleştiriliyor. Çiftçimizin önemli bir gelir kaynağı olan biberin üretimi ve çiftçimizin gelirini artırmak için çalışma başlattık. Bu doğrultuda öncelikle biber fidesi üreterek erkenciliği, standardizasyonu sağlamaya ve verimi artırmaya çalıştık. Bu amaçla geçen yıldan yaptığımız çalışmalar sonucu 2 buçuk milyon adet biber fidesini üreterek çiftçilere mayıs ayı başında dağıttık" dedi.

MALÇLAMAYLA DİKİLDİ

Dağıtılan fidelerden 15 gün erken hasat alarak erkenciliği sağladıklarına vurgu yapan Yılmaz, ayrıca biber fidelerinin dikimi esnasında ilk defa "malçlama" sisteminin kullanıldığını belirtti. Hasadı yapılmaya başlanan biber tarlasında her kökte ortalama 100 adet biber olduğunu dile getiren Yılmaz, "Bu da ortalama 4 tonun üzerinde bir verim anlamına geliyor. Eğer çiftçilerimizi eğiterek bu şekilde tekniğe uygun dikim yaparsak yıllık 100 bin ton biber üretebiliriz. Bu da Gaziantep çiftçisi ve ekonomisi için son derece önemli bir rakam" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye biber verimini artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN