Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararı uygulan(a)mıyor

CHP'li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın mahkeme kararına rağmen yıkmadığı binanın müteahhidi ile ev aldığı müteahhidin aynı olması kafalarda soru işareti yarattı

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Mahkeme kararı uygulan(a)mıyor
Mersin'in merkez ilçesi Mezitli'ye bağlı Viranşehir mahallesinde kamuya ait yol ile yeşil alanın bir kısmının içine alındığı arsaya yapılan binanın yıkılması yönünde karar olmasına rağmen Mezitli Belediyesi'nin mahkeme kararını uygulamadığı ortaya çıktı. Ancak işin ilginç yanı, mahkemenin yıkım kararı verdiği binayı yapan müteahhitle CHP'li Başkan Neşet Tarhan'ın 600 bin liraya lüks daire aldığı iddia edilen binayı yapan kişinin aynı olması "Büyük tesadüf" olarak yorumlandı. Her iki binayı yapan müteahhit Mazlum Pektaş ise "Neşet Tarhan'ı yolda görsem tanımam" dedi.

KAMU MALINI GASP ETTİLER

Viranşehir'de 23 pafta, 1071 ada ve 1 parselde kayıtlı arsa, 4 Haziran 2004 tarihinde yapılan plan tadilatı ile genişletildi. Mezitli Belediye Encümeni'nin 16 Aralık 2005 tarihinde yapı izni verdiği arsaya müteahhit Mazlum Pektaş lüks daireler yaptı ve sattı. Viranşehir halkı kamu malının gasp edildiği iddiasıyla Mezitli Belediyesi ve müteahhit hakkında dava açtı. Mersin 1'inci İdare Mahkemesi, plan tadilatını ve inşaat ruhsatını 24 Ekim 2007 tarihinde iptal etti. Belediye temyize gitti. İtirazı reddeden Danıştay 6'ncı Dairesi, yerel mahkemenin 'yıkım' kararını 1 Temmuz 2008 tarihinde onadı.

RÜŞVET İDDİALARI SARSTI

O tarihten bu yana müteahhit Mazlum Pektaş'a ait bina bir türlü yıkılamadı. Son yapılan seçimlerden sonra göreve gelen CHP'li Başkan Neşet Tarhan da mahkeme kararını uygulamadı. Bu arada CHP'li Başkan Neşet Tarhan'ın, başkan olduktan sonra rüşvet olarak 600 bin lira değerinde lüks bir daire aldığı iddiaları kenti sarstı. Başkan Tarhan bu iddialarla ilgili konuşmazken, CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, söz konusu dairenin 600 değil 300 bin lira olduğunu katıldığı bir TV programında söyledi.

KAÇAK YAPIYA RUHSAT

Tarhan'ın rüşvet karşılığı ev aldığı iddialarını ortaya atan MEŞTİ ve MES-Koop. Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek, kaçak yapı konusunda da önemli açıklamalar yaptı. Şimşek, "Neşet Tarhan, kaçak yapının altındaki dükkanlara kaçak işletme ruhsatı vermiş. Elimizde mahkeme kararları var. 600 bin liralık evi yapan ile kaçak yapının müteahhidi aynı kişi. CHP İl Başkanı, 'Tarhan o daireyi 300 bin liraya aldı' diyor. Getirsinler 500 bine alacağım diyorum ama olmuyor, çünkü belgesi yok" dedi. Yaşanan olayların ardından Tarhan'dan net bir açıklama gelmediğini de ifade eden Halit Şimşek, "Bu kadar olaydan sonra Neşet Tarhan'ın belgeleriyle çıkıp açıklama yapması, kamuoyunu aydınlatması gerekirdi. Ancak herhangi bir girişimde bulunmadı. Eğer elinde belgesi varsa çıksın konuşsun. Hodri meydan diyorum. Tarhan, kuzu postuna bürünmüş bir tilkidir ve derhal istifa etmelidir. Herkesin kafasında müteahhit ile başkan arasındaki ilişkinin ne olduğu yolunda sorular var" şeklinde konuştu.

"DAİREYİ BENDEN ALMADI"
Müteahhit Mazlum Pektaş konuyla ilgili şunları söyledi: Neşet Tarhan söz konusu daireyi benden almadı. Tapuya bakıldığı zaman bu görülecektir. Benim bir başkasına sattığım daire el değiştirmiş ve 4'ncü kişi tarafından Neşet Tarhan'a satılmış. Söz konusu sitedeki daire fiyatları iddia edilen tutarın yarısı bile değil. Ben Neşet Tarhan'ı yolda görsem tanımam. Mezitli'de yıkım kararı çıktığı doğrudur. Burada hatalı Mezitli Belediyesi'dir. Müteahhide inşaat ruhsatı verilmiş ve araziye inşaat yapılmıştır. İnsanlar orada 8 yıldan beri oturuyorlar. Eğer yıkılacaksa belediye binanın parasını ödesin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararı uygulan(a)mıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN