Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizdeki ani artış kalıcı değil

Dövizdeki yükseliş sanayisi dış ticarete dayalı olan Gaziantep'te dikkatle takip ediliyor. Gaziantep iş dünyası durumun geçici olduğu, istikrarla birlikte kurun durulacağı görüşünde

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Dövizdeki ani artış kalıcı değil
Döviz fiyatlarında yükseliş, büyük oranda dış ticarete dayalı bir ekonomisi olan Gaziantep'te dikkatle izleniyor. İhracata dayalı bir ekonomiye sahip olmasına rağmen pek çok sektörde ithal ara mal kullanılan kentte döviz fiyatlarının yükselmesi üreticileri tedirgin ediyor. Sanayici ve işadamları küresel gelişmelerin yanı sıra siyasi belirsizliğin'de tetiklediği bu durumun geçici olduğu düşüncesinde. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, durumun geçici olduğunu, iş dünyasının paniklememesi gerektiğini söyledi. Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da istikrarsızlığın artışı tetiklediğini ancak bu yükselişin fazla sürmeyeceğini söyledi.

TERÖR HIZLANDIRDI

Hem yurtiçi hem de yurtdışı makroekonomik gelişmelerin etkisiyle kurda uzun süredir önemli hareketler izlendiğini belirten GSO Başkanı Konukoğlu, "Yurtiçinde gerçekleşen genel seçimin yanında ABD ekonomisinde iyileşme ve faiz artırım beklentileri dolara talebin artmasına yol açtı. Ancak, son haftalarda dolarda görülen yükselişin temel nedeni ise siyasi belirsizliktir. Yaşanan terör olaylarına eklenen seçim açıklamaları da bu yükselişi hızlandırdı" diye konuştu.

MALİYETLER ARTIYOR

Kurda kısa sürede büyük bir oynaklığın asli işlerini yürütmeye çalışan iş dünyasını ister istemez etkilediğini kaydeden Konukoğlu, "Özellikle KOBİ'ler açısından bu tablo daha fazla önem taşıyor. Kur artışı sanayide maliyetleri artırırken, kâr oranlarını azaltıyor. Döviz kurundaki yükselme, döviz cinsinden alacaklı olanlar için ilk etapta olumlu görülebilir. Fakat doların yükselmesi enflasyon üzerinde baskı oluşturur. Bu durumda kur artışı ile gelecek gelir, enflasyonla kaybolacaktır" dedi.

GEÇİCİ OLMASINI UMUYORUZ

GTO Başkanı Eyüp Bartık ise dövizdeki artışın uzun süreli olmamasını ümit ettiklerini söyledi. Bartık, hükümetin kurulamamasının ardından yükselişe geçen dolar ve avronun herkesi tedirgin ettiğini belirtti. Koalisyon umudunun kaybolmasıyla yükselişin başladığını vurgulayan Bartık, "Umutsuzluk tedirginliği arttırdı, dövize hücum başladı. İş dünyası için kötü bir durum, umarım uzun sürmez. Kişisel olarak hiçbir çıkışın sonsuz olacağını düşünmüyorum. Bu durum geçicidir" şeklinde konuştu.

FAZLA UZUN SÜRMEZ

Bartık, dövizdeki yükselişin devam etmesinin iyi olmayacağını vurgulayarak, yükselişin piyasanın durumuyla alakalı olmadığını ifade etti. Siyasi ortamdaki belirsizliğin dolar ve avronun ani reaksiyon göstermesine sebep olduğuna dikkati çeken Bartık şunları söyledi: Bu durum çok fazla sürmez diye düşünüyorum. Ama dolara şu anda olduğu gibi bir talep ve hücum söz konusu olursa bu kadar olumlu bakamayabiliriz. Umuyorum korkulan olmaz ve bu geçici yükseliş yerini istikrara bırakır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizdeki ani artış kalıcı değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN