Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüyen bir kent Kahramanmaraş

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketinin Kahramanmaraş'tan çıkmasının bir tesadüf olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Büyüyen bir kent Kahramanmaraş
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, başarının asla tesadüf olmadığını belirterek, "Kahramanmaraş 1980 yılında ilk, 2000 yılında ikinci hamle ile birçok alanda uzmanlaşarak üretim üssü oldu. 2015 yılında Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketinin Kahramanmaraş'tan çıkması da tesadüfen değil bilinçli bir üretimin eseridir" dedi.

İHRACAT 900 MİLYON DOLAR
Kahramanmaraşlı girişimcilerin, aldığı teşviki son kuruşuna kadar yatırım için harcadığını kaydeden Karaküçük, "100'ü aşkın ülkeye ihracat yapan 246 ihracatçı şirketi, bine yakın sanayi tesisleriyle Türkiye'nin üretim yıldızları arasında özel bir yere sahip olan Kahramanmaraş yatırımlarına devam ediyor. Kahramanmaraş son 10 yılda, 590 proje kapsamında 5,5 milyar dolar özel sektör yatırımı gerçekleştirilmiş, bu yatırımlar sayesinde istihdam 45 binden 130 bine, ihracat 230 milyon dolardan 900 milyon dolara yükselmiş, sanayi üretimi 5 milyar dolara ulaşmıştır" diye konuştu.

10 YILDA 597 YATIRIM

KMTSO Başkanı'nın verdiği bilgiye göre 2005-2015 döneminde Kahramanmaraş'a farklı sektörlerde ve büyük bölümü organize sanayi bölgesinde olmak üzere 597 yatırım yapıldı. Yatırımların tutarının 5 milyar 363 milyon 889 bin dolar olduğunu belirten Karaküçük şöyle dedi: "Geçmişi kahramanlıklar dolu bir kentin şu anda da ekonomik anlamda verdiği mücadelenin eserini gördük. Birincilikler bizi daha çok üretime itiyor. Kahramanmaraşlı her birey üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor."

İLK YARIDA 47 TEŞVİK
Türkiye'nin krizlere rağmen büyümesini sürdürdüğünü belirten Karaküçük, "Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Hedefimize ulaşacağımızın en bariz göstergesi ise yatırım teşvik belgeleri. Türkiye'de 2014 yılında 4 bin 59 belge alınırken aynı yıl Kahramanmaraş'ta 76 yatırım teşvik belgesi alındı. 2015 yılının Ağustos ayına kadar Türkiye'de 2 bin 257 belge alınırken Kahramanmaraş'ta Ağustos ayında 47 belge alındı" şeklinde konuştu.

KATMA DEĞERLE ZENGİNLEŞİRİZ
Kahramanmaraş'ın gerçek zenginleşmesini, yüksek katma değerli üretimi ancak bu şirketlerin sayısını artırarak sağlayabileceğine vurgu yapan Karaküçük: "Büyük şirketler arttıkça istihdam ve ihracatımız da aynı oranda değerlenecektir. Özellikle AR-GE çalışması sayesinde şehrimizde üretim yapan tesisler artarak devam edecektir. Yeni çağın gerekliliği olan teknoloji ise işletmelerimizin ana can damarları olaya devam edecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüyen bir kent Kahramanmaraş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN