1 milyon TL gelirse kazı 3 yılda bitecek

Giriş Tarihi: 26.8.2015
1 milyon TL gelirse kazı 3 yılda bitecek
Silifke Kalesi kazı ekibi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kaymakam Şevket Cinbir'in de katıldığı buluşmada Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran, Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Halil Sözlü ve diğer akademisyen ve araştırmacılar çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kaymakam Şevket Cinbir, kazı evinde düzenlenen bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yeterli imkan sağlanması ve yıllık 1 milyon liralık bir ödenek oluşturulabilmesi halinde çalışmaların 3 yıl içinde tamamlanabileceğini kaydetti.

İMKAN SAĞLANMALI
Kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla burada çok farklı bir kültür varlığını turizme kazandırılacağını ifade eden Cinbir, "Değerli hocamız Prof. Dr. Ali Boran başkanlığında, Selçuk Üniversitesi öğretim görevlileri, asistanlar, öğrenciler tarafından yürütülen ve 5 yıldır devam eden bir kazı çalışması var. Anlaşılan o ki bu kalenin biran önce turizme kazandırılması için kazı başkanlığımıza biraz daha imkan sağlamamız gerekiyor. Kendileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde ve değerlendirmelerde burada eğer yeterli bir imkan sağlanırsa yıllık 1 milyon liralık bir kazı bütçesi oluşturulabilirse 3 yıl içinde bu kazı çalışmasının tamamlanabileceğini anlıyoruz" dedi.

OSMANLI'NIN ÖNEMLİLERİNDEN

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran ise 2011 yılından bu yana kazı ve restorasyon çalışmaları süren Silifke Kalesi hakkında şu bilgileri verdi: "Kale, kuruluşu Helenistik döneme kadar inmekte olup, gerçek şeklini ve önemini Ortaçağ'da almıştır. Çevresine hakim, eteklerinde kurulu olan şehri koruyup kollayan, hemen yanından geçen Göksu Nehri ve onu takip eden yolların güvenliğini sağlayan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Akdeniz kıyısında önemli askeri üs olan Silifke Kalesi Karamanoğulları ile Osmanlı Devleti'nin de önemli kalelerinden birisidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon TL gelirse kazı 3 yılda bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN