Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışkan: Havaalanı turizme değer katar

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Çalışkan: Havaalanı turizme değer katar
Turizmde ulaşım engeline takılan Erdemli-Silifke Bölgesi için yıllardır konuşulan havaalanı sıkıntısı, sektörün gündeminden düşmüyor. Kızkalesi Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, geçmiş yıllarda yatırım planlarına alınıp ihalesi bile yapıldıktan sonra unutulan Kumkuyu Stor Havaalanı'nın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Çalışkan, "En yakın havaalanı 150 kilometre mesafede. Kumkuyu'ya yapılacak havaalanı bölgemizi turizmde uçurur" dedi.

ULAŞIM EN ÖNEMLİ ETKEN

Hüseyin Çalışkan, Kumkuyu'nun Çanakçı mevkiine planlanan havaalanının tamamlanmasıyla Kızkalesi'nin yanı sıra Erdemli ve Silifke başta olmak üzere Mersin'in turizmde atağa kalkacağını kaydetti. Çalışkan, "Turizm gelişmesinde ulaşım en önemli etkendir. Tarihi ve deniziyle, Antalya ve Ege'den eksiği değil fazlası olan Mersin'de turizmin istenilen düzeye ulaşmamasında yıllardır çektiğimiz havaalanı eksikliğimizin rolü büyük. En yakın havaalanının 150 kilometre mesafedeki Adana'da olduğu düşünülürse, neden daha az turist geldiği anlaşılır" diye konuştu.

GAZİPAŞA ÖRNEĞİ

Gazipaşa Havaalanı'nın Alanya ve Anamur için sağladığı turizm faydasının örnek alınması gerektiğini söyleyen Kızkalesi Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan şunları söyledi: Çukurova Bölgesel Havaalanı elbette önemli bir yatırımdır. Ancak artık tüm dünyada turizm bölgeleri için 'stor havaalanları' yapılmakta. Bölgemizde de daha önce ihalesi bile yapılan ancak sonradan Ulaştırma Bakanlığı'nca iptal edilen Kumkuyu Stor Havaalanı inşa edilmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışkan: Havaalanı turizme değer katar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN