Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havacılık sektörüne uzman yetiştirecek

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Havacılık sektörüne uzman yetiştirecek

Türkiye'nin ilk özel havacılık lisesi Çukurova Skyjet Havacılık Lisesi, İstanbul'dan sonra ikinci şubesini Adana'da açtı. Mülakatla öğrenci alacak olan okulda kayıtlar başladı

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın da faaliyete geçmesiyle tam bir hava koridoru haline gelecek olan Çukurova'da, sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere havacılık lisesi açıldı. 28 Eylül tarihinde eğitim öğretime başlayacak olan Özel Çukurova Skyjet Havacılık Lisesi, gözü 'yükseklerde' olanlar için üç bölümde eğitim verecek. Uçak Bakım, Lojistik ve Kabin Hizmetleri bölümlerinde öğrencileri kabul edecek olan lise, nitelikli eleman sıkıntısı çeken havacılık sektörüne nefes aldıracak.

NİTELİKLİ PERSONEL AÇIĞI
İstanbul'da eğitim veren Türkiye'nin ilk özel havacılık lisesinin ikinci şubesini Adana'da açtıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Yılmaz, "Havacılık sektöründe ciddi eğitimli personel eksiği var. Bu eksiği gidermek için İstanbul'da ilkini açtığımız liseden sonra Adana'yı seçtik. Adana ve Mersin bölgesi, havacılıkta önemli trafiğin yaşanacağı bir bölge. 4 yıl boyunca burada eğitim görüp kendini geliştiren öğrenciler, kendi topraklarında, çok iyi koşullarda istihdam edilebilecek" dedi.

SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI
İlköğretimi bitiren öğrencileri, sözlü mülakatın ardından havacılık lisesine kabul ettiklerini vurgulayan Yılmaz, "Havacılık sektöründen gelen biri olarak, mesleğimizin esası disiplin olduğundan mülakatta buna çok önem veriyoruz. Lisemizden mezun olan öğrencilerimiz 2 yıllık Uçak Teknolojileri, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Lojistik bölümlerine sınavsız geçiş hakkı elde ediyor. 4 yıllık fakülteler için de ek puan avantajları var. Burada 12. sınıfta mezun olan bir öğrenci Advance düzeyde İngilizce öğrenmiş oluyor" diye konuştu.

EĞİTİM YARDIMI VAR

Adana ile Tarsus arasında D-400 Karayolu üzerinde Yenice bölgesinde açılan okulda kayıtlar başladı. 4 yıl eğitim veren okulda bin öğrenciye hitap edecek fiziki altyapı hazırlandı. Buradan başarıyla mezun olan öğrenciler, sektörün her türlü ihtiyacına cevap verebilecek. Okul yetkilileri devletin verdiği eğitim desteğinin kendi okullarında da geçerli olduğunu, nakille gelecek öğrencilerin de eğitim yardımı almayı sürdüreceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havacılık sektörüne uzman yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN