Toplu taşımada dönüşüm başladı

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Toplu taşımada dönüşüm başladı

Kahramanmaraş'ta 'Toplu Taşımada Dönüşüm' projesi hayata geçiyor. İlk etapta 25 halk otobüsü sefere çıkıyor. Başkan Fatih Mehmet Erkoç, sistemin Türkiye'ye örnek olacağını söyledi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 'Toplu Taşımada Dönüşüm' projesine start verdi. Yavuz-Evliya-Fatih-Hastane- Orman adlarında 5 ayrı güzergâhta 382 minibüs ve 84 halk otobüsü ile sağlanan toplu ulaşımda yeni bir dönem başlıyor. 40 sisteme neşter vuran Büyükşehir Belediyesi, minibüsleri trafikten kaldıracak, özel halk otobüsleriyle belediye otobüslerini aynı sistemde buluşturacak.

"TARİHİ DÖNÜŞÜM"
Kahramanmaraş Fuar Merkezi önünde gerçekleştirilen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Kentimiz için tarihi bir dönüşümü başlatmış bulunuyoruz. Dünya değişiyor ve bizler de bu değişime ayak uydurarak toplu taşıma sistemimizde köklü değişikliğe gidiyoruz. Bu sistemden vatandaşların, toplu taşıma esnafının ve belediyemiz kazançlı çıkacak" dedi.

KONFORLU ARAÇLAR

Toplu taşıma sisteminde halka hizmetin en iyisini sunmaya gayret ettiklerini kaydeden Başkan Erkoç, "Projemize göre, hizmete sunulan araçlar son sistem teknoloji ile donatılmış, klimalı birinci sınıf araçlar. Bu araçlarda engelli kardeşlerimiz de gönül rahatlığı ile ulaşım yapabilecekler. Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız daha konforlu bir ortamda yolculuk edecekler" diye konuştu.

MAĞDURİYET OLMAYACAK

Projeyi hayata geçirmeden önce esnaflarla oturup her şeyi konuştuklarını söyleyen Başkan Erkoç şöyle konuştu: Hiçbir esnafımızın mağdur olmaması için bir havuz sistemi kurduk. Sisteme dahil olanlar mağduriyet yaşamayacak. Kahramanmaraş'ımızda gerçekleştirdiğimiz bu proje Türkiye'ye örnek olacak. Sistem tamamen yerleştiği zaman ben toplu taşıma araçlarını kullanan halkımızın sayısının daha da artacağı kanaatindeyim. Dönüşüm herkese hayırlı olsun."

DÖNÜŞÜM NASIL OLUYOR?

Kentte 5 ayrı güzergâhta 382 minibüs ve 84 halk otobüsü ile toplu taşıma yapılıyordu. Büyükşehir, eski minibüs ve halk otobüslerini daha konforlu ve modern otobüslere dönüştürmekle kalmadı; güvenli ve rantabl hizmet için 'Hasılata dayalı dönerli sistem' projesini hayata geçirdi. Buna göre minibüsler kalkacak, 340'ı vatandaşa, 37'si büyükşehir'e ait toplam 377 araç toplu sefer yapacak ve hasılatın yüzde 60'ını eşit paylaşacak. Yüzde 40 ise yolcu kapasitesi ve aracın performansına göre dağıtılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu taşımada dönüşüm başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN