Seyhan Belediyesi mahkemeyi takmadı

Adana 2'inci İdare Mahkemesi kentin göbeğindeki uygulama imar planını iptal etti. Danıştay da onayladı ama mahkeme kararını uygulaması gereken Seyhan Belediyesi kılını kıpırdatmıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2015
Seyhan Belediyesi mahkemeyi takmadı
Danıştay 6'ncı Dairesi, Seyhan Belediye Meclisi'nin 5.8.2013 tarih ve 69 sayılı 1/1000 ölçekli uygulama imar planını iptal eden Adana 2'idare Mahkemesi'nin kararını onadı. Ancak, Seyhan Belediye Meclisi, idare mahkemesinin kararını hayata geçirmedi. Gerekli düzenleme yapılmayınca Kurtuluş, Reşatbey, Cemalpaşa ve Çınarlı mahallelerini kapsayan 246 hektarlık alan imara kapalı hale geldi. Ancak, imara kapalı alandaki faaliyetler kesintisiz olarak devam ediyor.

YÜRÜTME DURDURULDU

Seyhan Belediye Meclisi'nin 5.8.2013 tarih ve 69 sayılı ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13.9.2013 tarih ve 239 sayılı tarihiyle kabul edilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planına askı süresinde yapılan itirazlar kabul edilmeyince konu yargıya taşındı. Davanın görüldüğü Adana 2'idare Mahkemesi, 27 Kasım 2014'de yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Seyhan Belediyesi, mahkemenin kararını uygulamak yerine sadece itiraz konusu parselde düzenleme yapmaya gitti.

DANIŞTAY DA ONAYLADI

Bu düzenlemenin sunulduğu Adana 2. İdare Mahkemesi, 13 Şubat 2015'de 1/1000 ölçekli uygulama imar planını iptal etti. Bölge İdare Mahkemesi, Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi'nin yaptığı itirazı kabul etmeyince konu Danıştay'a taşındı. Temyizi görüşen Danıştay 6'ncı Dairesi de 15 Nisan 2015'de yapılan başvuruyu kabul etmedi. Seyhan Belediye Meclisi'nin mahkeme kararını uygulaması gerekirken aradan geçen 3 aya rağmen harekete geçmediği görüldü.

İMARA KAPALI ALANLAR
Kurtuluş, Reşatbey, Cemalpaşa ve Çınarlı mahallelerini kapsayan 246 hektarlık alan, Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararının tebliğ edildiği 9 Aralık 2014'ten itibaren imara kapalı hale geldi. İmara kapalı olan bir bölgede herhangi bir imar değişikliği, inşaat çalışması yapılmaması gerekirken mahkemenin kararını uygulamayan CHP'li Zeydan Karalar'ın başkanlık yaptığı Seyhan Belediyesi, imara kapalı alandaki faaliyetlere de müdahale etmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyhan Belediyesi mahkemeyi takmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN