Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan Kalyoncu'dan mülteci araştırması

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Gaziantep'te yaşayan Suriyeli mültecilerin sorunlarını geniş bir perspektifle ele aldı. HKÜ'nün araştırmasında sorun ve çözümler bir rapor haline getirildi.

Giriş Tarihi: 9.9.2015
Hasan Kalyoncu'dan mülteci araştırması
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi, İpekyolu Kalkınma Ajansı desteğiyle yaptığı "Suriyeli Mülteci Sorununun Olası Ekonomik Etkileri ve Tedbir Stratejileri" başlıklı çalışmada Gaziantep'te bulunan Suriyeli mülteciler ve sorunlarını geniş bir çerçevede masaya yatırdı.

STRATEJİLER ÖNERİLDİ

Araştırma, Suriye'de ortaya çıkan iç savaş sonucunda ülkemize göç etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin Gaziantep şehrine sosyo-ekonomik olarak ne gibi problemler getirdiğini ve Gaziantep şehrinin bu problemleri bertaraf etmek için ne gibi stratejiler geliştirmesi gerektiğini tespit etmeye çalışan bilimsel bir rapor olarak sunuldu.

OBJEKTİF KRİTERLER KULLANILDI

HKÜ tarafından saha çalışması uygulanarak hazırlanan rapor, Gaziantep'te ticari faaliyet gösteren şirketlerin "Suriyeli Mülteciler Sorununun Olası Ekonomik Etkileri" üzerine bakış açılarını ve sosyal eğilimlerini yansıtıyor. Araştırmanın saha evresi uygulanırken deneklere hiçbir baskı ve yönlendirme yapılmadığı belirtilirken, tamamen objektif kriterler çerçevesinde bilimsel araştırma normlarına ve tekniklerine sadık kalınarak, yüksek güven taahhüdü çerçevesinde hazır hale getirildiği açıklandı.

BİN 510 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ
"Suriyeli Mülteciler Sorununun Olası Ekonomik Etkileri ve Tedbir Stratejileri" başlıklı araştırmada; bin 510 kişinin sorulara verdikleri cevapların değerlendirilmeye alındığı söylenirken, Gaziantep halkının düşüncelerinin de net olarak yansıtılmasının amaçlandığı belirtildi. Birbirinden önemli birçok konunun yer aldığı raporda, HKÜ'nün akademik kadrosunun geniş kapsamda araştırmaları sonucunda hazırlandığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Kalyoncu'dan mülteci araştırması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN