Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te fıstık gibi araba

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Gaziantep'te fıstık gibi araba

Gaziantep'te ilki gerçekleştirilen GAPPLAST Fuarı'nı gezenler en büyük ilgiyi, yüzeyi tamamen fıstık kabuklarıyla kaplanmış otomobile gösterdi

Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM) bölgede ilk defa gerçekleştirilen GAPPLAST Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve ürünlerine ev sahipliği yaptı. 10 ülkeden 100'e yakın firmanın katıldığı fuarda en dikkat çeken sergi dış yüzeyi fıstık kabuklarıyla kaplanmış 1974 model Vosvos oldu. Fıstık kabuklarını sanata dönüştüren Gaziantepli Sanatçı Nilay Gündüz, binbir zahmetle ortaya çıkardığı eserine Vosvos almakla başladığı söyledi. Yarım ton fıstık kabuğuyla arabanın dış yüzeyini görsel bir şölene çeviren Sanatçı Gündüz, eserini 6 ayda tamamladığını belirtti.

AR-GE ÇALIŞMASI YAPILDI
Vosvos arabayı önünden geçerken gördüğü zaman görüntüsünün yarım fıstığı anımsattığını söyleyen Gündüz, "Vosvos arabayı fıstık kabuklarıyla hayal ettiğim zaman çok mutlu olmuştum. Bunu üzerine AR-GE çalışması yaptım. Öncesinde nasıl olur diye kimyasal denemler yaptım. Bu durum iki yıl kadar sürdü. Bunu hem suda hem de güneşin altında beklettim. Sağlamlığını da test ettik. Araba çok büyük bir cesaret işi, 1974 model bir arabadan bahsettiğim için kolay kıyamadı insan böyle bir araca. Çok ciddi bir çalışma yapmak gerekiyordu böyle bir araca, o testlerden geçti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te fıstık gibi araba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN