Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafiğin yeni gözcüsü TEDES

Mersin'de trafiğin yeni gözcüsü TEDES olacak. Kentteki kavşaklara yerleştirilecek cihazlarla sürücülerin kırmızı ışık, şerit ve hız gibi ihlalleri anında emniyete aktarılacak

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Trafiğin yeni gözcüsü TEDES
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile hayata geçirilen Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) Mersin'deki pilot uygulaması, Göçmen Kavşağı'nda başladı. Henüz cezai işlem yapmayan sistem, alt yapısının tamamlanmasıyla birlikte kentteki önemli kavşaklara yerleştirilecek ve sürücülerin kural ihlalleri görüntülenerek emniyet birimlerine aktarılacak. Kural hatası yapan sürücülere ise emniyet güçlerince ceza kesilecek.

CEZALAR HİZMETE DÖNÜŞECEK

Trafik kazalarının ve kural ihlallerinin azaltılmasına yönelik hayata geçirilen TEDES, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus ile Silifke ilçeleri arasında kalan yaklaşık 100 noktaya kurulacak. Emniyet güçleri, kendilerine ayrılacak bir merkezde sistemin kaydettiği görüntüleri takip edecek, kırmızı ışık, şerit ve hız gibi kural ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulayacak. Yüklenici konumda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi ise kanun gereği kesilen cezalardan yüzde 30 pay alacak.

OTOKONTROL DUYGUSU

Sürücülerdeki otokontrol duygusunu da öne çıkaracak projenin ilk etabında 42 kırmızı ışık, 4 noktada hız koridoru, 6 noktada radar, 4 noktada yaya geçidi, 2 ayrı noktada da tek yön denetim sistemi kurulacak. Radardan daha farklı çalışan hız koridorları ile sürücünün bir noktadan başka bir noktaya kaç dakikada gittiği hesaplanacak. Daha sonra ortaya çıkan sonuç sabit değerlerle karşılaştırılıp, sürücünün hız ihlali yapıp yapmadığı ortaya çıkarılacak.

BÜYÜKŞEHİR'DEN YERLİ ÜRETİME DESTEK
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sanko Makina Genel Müdür Yardımcısı Aydın Karlı ve Adana Bölge Müdürü Polat Güler'i makamında kabul etti. Hüseyin Sözlü, Türkiye'nin iş makineleri üretiminin önemli kuruluşlarından biri olan Sanko Makine'yle, yerli işbirliği modellerine her zaman hazır olduklarını vurguladı. Türk makine sanayisinin pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Başkan Hüseyin Sözlü, "Yerli üretimi her zaman destekledik ve her zaman yanlarında olmaya özen göstereceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafiğin yeni gözcüsü TEDES
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN