Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Yeldan: Mağdur hakları korunacak

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Ali Yeldan: Mağdur hakları korunacak

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan son yıllarda suç potansiyelinin yükseldiğine dikkat çekerek, mağdurların korunması gerektiğine vurgu yaptı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanlığı ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü işbirliği ile 'Ceza Adalet Sisteminde Mağdurlara Yeni Yaklaşım' konulu panel düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen panele Adana Valisi Mustafa Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, yargı mensupları ile sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog ve öğretmenler katıldı.

SUÇ POTANSİYELİ YÜKSELDİ

Panelin açılış konuşmasını yapan Başsavcı Ali Yeldan, hızlı kentleşme, sosyal ve çevresel etmenler, eğitim ve istihdam olanakları, internet ve sanal medya gibi konuların sosyal hayatın etkilediğini, bununla doğru orantılı olarak suç potansiyelinin yükseldiğini söyledi. Yeldan, "Üzülerek belirtmek istiyorum ki, özellikle aile içi şiddet, çocuk istismarı ile uyuşturucudan etkilenen ve mağduriyeti bulunan kişi sayıları ülke genelinde azımsanmayacak miktardadır" dedi. Adalet Bakanlığı'nın 2 yıl önce Mağdur Hakları Daire Başkanlığı kurduğunu belirten Yeldan şunları söyledi: "Şüpheli ve sanık haklarının ağırlıklı olarak göz önünde bulundurulduğu Ceza Adalet Sistemi'nde, bu kurumun hayata geçmesiyle birlikte, fiziksel, ruhsal ve manevi yönden etkilenen, zarar gören mağdurların hakları artık koruma altına alınacaktır. Yapılacak düzenlemelerle birlikte sadece şüpheli ve sanıkların değil, eylemden asıl zarar gören mağdurların da hakları önemsenecektir."

FAYDALI ÇALIŞMA

Toplantıda Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztürkmen, Mağdur Hakları Daire Başkanlığı'nın hedeflerini anlattı. Adana Valisi Mustafa Büyük de, "Böyle bir toplantıda tüm tarafların bir araya geldiği, sadece suç işleyenlerle ilgili değil suçun sonuçları itibariyle çok ciddi bir mağdur kitlesi oluştuğu ve yöneticilerin devlet sorumluluğuna sahip insanların bu alanda da yapmaları gereken birçok konu olduğu ortaya çıkıyor. Her yönüyle faydalı bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz" dedi.

UZMANLAR DEĞERLENDİRDİ
Panelde konuyla ilgili konularında Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Muhittin Özdemir, Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Tevfik Odman ve Türkiye Barolar Birliği Çocuk Hakları Kurulu Görevlisi Avukat Veysel Tuncil konuşma yaptı. Katılımcılara teşekkür plaketi verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Yeldan: Mağdur hakları korunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN