Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turan: Emekliler ev sahibi olacak

Giriş Tarihi: 7.10.2015
Turan: Emekliler ev sahibi olacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, emekli vatandaşların taksitle ev sahibi olacağını söyledi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, "Başbakanımızın müjdelediği 200 bin yeni konut ile başta emeklilerimiz olmak üzere, dar gelirli vatandaşlarımızı 250 lira taksitle yuva sahibi yapmak için faaliyetlerimizi hızlandırdık" dedi.

HEDEF KİTLE DAR GELİRLİ

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan özel televizyon kanalının canlı yayınında açıklamalar yaptı. TOKİ'nin kuruluş amacının dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, "İlk kurulduğu yıllarda, 1984-2002 yılları arasında bu fonksiyonu tam icra edememiş. 18 yılda sadece 43 bin konut icra etmiş. Fakat 58'inci Hükümetle 2002 yılından itibaren başlatılan konut hamlesi ile beraber, bugüne kadar 700 bine yakın vatandaşımızı konut sahibi yaptı" diye konuştu.

2023 HEDEFİNE 200 BİN İLAVE

Başbakanın müjdelediği 200 bin ekstra yeni konut ile başta emekliler olmak üzere, dar gelirli vatandaşları 250 lira taksitle yuva sahibi yapmak için faaliyetlerini hızlandırdıklarını belirten Turan, "2023 yılı için hedefimizi 1 milyon konut olarak belirlemiştik; emeklilerimize dönük projelendirdiğimiz özel kontenjanlarla bu hedefi 200 bin yukarı çektik. Şu ana kadar 680 bin konutu tamamladık. Bu şu demek 2023 yılına kadar yaklaşık 500-550 bin ilave konut üreteceğiz" dedi.

EMEKLİYE KONTENJAN

Türkiye'de yaklaşık 10,5 milyon emekli vatandaşının olduğunu belirten Turan, "Emekli vatandaşlarımızın taleplerini karşılamaya yönelik, devletin her kademesinde, arazi üretiminde de bir seferberlik ilan edildi. Anadolu'nun farklı illerinde başlattığımız konut satışlarında emeklilerimize özel kontenjan ayırıyoruz. Pek çok şehrimizde emeklilerimize yüzde 25'e yakın kontenjanla ve uzun vadeli ödeme koşularıyla konut satışını gerçekleştiriyoruz" dedi.

İLK UYGULAMA BATMAN'DA
Yaklaşık 33 vilayetteki valilikler, belediyeler ve emekli dernekleri ile görüşmeler yaptıklarının altını çizen Turan, " İlk örneğini Batman'da sadece emekli vatandaşlarımıza bin 272 adet konutun teslimini yapıyoruz. Bu vatandaşlarımız Batman'da yaklaşık 204 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi oluyorlar" dedi. Turan, TOKİ'nin alt gelir grubuna konut edindirmede önemli bir avantajı da vatandaşların taksit ödemelerine evlerine taşındıktan sonra başlamasının olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turan: Emekliler ev sahibi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN