Feyezan Kanalı ıslah edilecek

İskenderun Belediyesi, ilçenin asırlık sorunu olan Feyezan Kanalı'na el attı. Kanalın 15 milyon lira tutacak ıslah çalışmalarının temeli törenle atıldı

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Feyezan Kanalı ıslah edilecek
İskenderun'un 100 yıllık sorunu olan Feyezan Kanalı'na İskenderun Belediyesi tarafından neşter vuruldu. Belediye Başkanı Seyfi Dingil'in yoğun gayretleri sonucu Feyezan Kanalı'nın 15 milyon lira tutacak ıslah ve peyzaj çalışmaları için temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Seyfi Dingil, "Allah hükümetimizden razı olsun. Feyezan Kanalı ile birlikte yapacağımız hizmetlerle İskenderun Türkiye'nin dinamosu olacak" dedi. Proje kapsamında yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda taban beton kaplaması ve istinat duvarı yapılacak, 15 metre uzunluğunda köprü inşa edilecek.

KKTC'Lİ BAKAN DA KATILDI

Temel atma törenine KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay Valisi Ercan Topaca ve DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Acu da katıldı. İskenderunluların büyük ilgi gösterdiği törende, etkinlik alanı gelin gibi süslendi. Törende, başta İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil olmak üzere tüm İskenderun halkının ıslah çalışmalarından duyduğu mutluluğun yüzlere yansıdığı görüldü. Törende konuşan Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun'un Feyezan Kanalı'ndan dolayı büyük sorun ve sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Başkan Seyfi Dingil, "Bu yıl ilk defa ıslahına başlanan Feyezan Kanalı, 6,5 kilometre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde, yer yer 3,5 metre derinliğinde ıslah edilecek, yeniden duvarların inşası ve hatta deha estetik olsun diye sembol kaplamalı olacak. Sonrasında 2'nci etapta ise sağ ve sol peyzaj düzenlemeleri, ışıklandırmaları ve ağaçlandırması yapılacak. Bu bölgemiz, kentimizin ikinci bir cazibe merkezi olacak" dedi. Proje kapsamında bulvarlar yapacaklarını, kanalın başlangıç noktasına ise gölet yaparak suyu besleyeceklerini vurgulayan Başkan Seyfi Dingil, "Deniz suyunu pompalayacağız. İkinci etapta İskenderun'un çilesi olan larva, sivrisinek problemini bitireceğiz. Bu projenin bitmesiyle kentin ekonomik anlamda yeniden canlanmasını sağlayacağız. Bizlere ilk defa iktidarla buluşmak nasip oldu. İktidar 57 yıl sonra İskenderun'a geldi. İnşallah iktidarımızla daha birçok hizmetlerimizi halkımızla buluşturacağız" diye konuştu.

25'LİK DELİKANLI GİBİ

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ise İskenderun başta olmak üzere Hatay'a birçok hizmetler kazandırdıklarını belirtti. Bundan sonra da birçok projenin hayata geçeceğini ifade eden Milletvekili Karasayar, "Kamunun yapması gereken tüm yatırımların yüzde 95'ini bitirdik. Bundan sonraki süreçte sıra kentimizi dantel gibi işlemeye geldi" dedi. Hatay Valisi Ercan Topaca ise İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'den övgüyle bahsetti. Başkan Seyfi Dingil'in 25'lik delikanlı gibi hizmet için koşturduğunu kaydeden Vali Topaca, "Seyfi Başkan koştururken, bizleri de yanında sürüklüyor. Her zaman başkanımızın yanındayız" diye konuştu.

DUALAR EDİLEREK TEMEL ATILDI
Törene katılan KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun da İskenderun'un Türkiye'nin en güzel yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirtti. İskenderun'un aynı zamanda sanayinin lider ilçesi olduğunu vurgulayan Bakan Atun, "Burada sizlerle olmaktan son derece mutluyum. İskenderun, Feyezan Kanalı ıslah çalışmasıyla daha da güzel olacaktır. Emeği geçen herkesi kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından kurbanlar kesildi, protokol mensupları dualar eşliğinde butona basarak Feyezan Kanalı Islah Çalışmaları ve Peyzaj Projesi temelini hep birlikte attılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Feyezan Kanalı ıslah edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN