Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grip kapınızda dikkatli olun

Op. Dr. Ahmet Payas, mevsim geçişlerinde gripten korunmak için sıkı giyinilmesi ve hijyene özen gösterilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Grip kapınızda dikkatli olun
Adana'da Galeria Kulak Burun Boğaz Merkezi hekimlerinden Op. Dr. Ahmet Payas, mevsim geçişlerinden gripten korunmanın yollarını açıkladı. Gripten korunmak için tedbirli giyinilmesi ve gribal enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Payas, el hijyenine özen gösterilmesi ve şüpheli yüzeylere temastan hemen sonra ellerin yıkanılması gerektiğini söyledi.

VİRÜS HAFTALARCA YAŞAR

Hastalığın öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayıldığını belirten Op. Dr. Payas, "Öksürük ya da hapşırık sırasında ağızelle kapatıldığında dokunulan yüzeylere bulaşır. Bu yüzeylerle temas edenler hastalık kaparlar. Bir metrelik mesafe bulaşma için riskli alandır" dedi.

GRİPTEN AŞIYLA KORUNUN
"Gripten aşıyla korunun" tavsiyesinde bulunan Op. Dr. Ahmet Payas, şunları söyledi: "Aşı canlı virüs içermediği için gribe sebep olmaz. Yaş ve kronik hastalıklar nedeniyle risk grubunda bulunan kişilerin, kalabalık ortamlarda çalışanların ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Grip aşısı, binlerce grip mikrobu içerisinden sadece bir yıl önceki en sık karşılaşılan grip mikrobuna karşı koruyucudur"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grip kapınızda dikkatli olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN