Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şeye rağmen Irak önemli bir pazar

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Her şeye rağmen Irak önemli bir pazar

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, her şeye rağmen Irak'ın Gaziantep için öncelikli pazar olduğunu, ardından İran'ın geldiğini söyledi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep için her şeye rağmen Irak'ın birinci öncelikli pazar olduğunu, ikinci öncelikli pazarlarının ise özellikle tekstil sektöründe büyüme potansiyeli olan İran olduğunu söyledi. Bartık, kurdaki artış ve ekonomik durgunluğun Gaziantep'te yatırımları biraz zayıflattığını belirtti. Ancak Gaziantep'in girişimci ruhuyla yatırımlardan asla vazgeçmeyeceğini ifade eden Bartık, yatırımlarla isim yapan kentin bundan sonra da aynı kararlılıkla yoluna devam edeceğini kaydetti. Gaziantep'in her zaman yeniliklere açık bir kent olduğunu vurgulayan Bartık, yeni ürün ve yeni pazarlarla yol almaya devam edeceklerini dile getirdi.

İRAN'IN İHTİYAÇLARI ÇOK
Farklı pazarlara yoğunlaşırken ellerindeki pazarları da tutmaya çalıştıklarını anlatan Bartık, şöyle devam etti: "Her şeye rağmen Irak bizim için önemli bir pazar. Bu pazarda devam edeceğiz. Zaten Irak'ın da bizden başka bir şansı yok. Irak'ta petrol var. Bu da para anlamına geliyor. Benim için birinci öncelikli pazar Irak. İkinci öncelikli pazar ise İran. Özellikle Gaziantep'in çok başarılı olduğu tekstil sektöründe İran'ın ciddi oranlarda ürünlere ihtiyacı var. İran'a ambargoyu 'Avrupalılar kendileri için kaldırdılar' diye yorumlar var. İran önemli çünkü kapı komşumuz. Biz genellikle ayağa kalkarak ufka bakıyoruz ama ufka bakarken maalesef ayağımızın yanındakini görmüyoruz. Aslında şunu öğrenmeliyiz; bir gözümüz ufka bakarken, bir gözümüz de ayağımızın yanında olmalı."

GENİŞ BİR ALANA YAYABİLİRİZ

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, yakın pazarlarda alışkanlıklar ve tüketimin hemen hemen aynı olduğunu belirterek, bu nedenle yakın pazarları daha çok önemsediklerini dile getirdi. Bartık, "Mesela Türkiye'yi ikiye böldüğümüzde Türkiye'nin sağında tek üretici şehir olarak Gaziantep'i görüyoruz. Dolayısıyla dünya haritasını da aynı şekilde düşünüp merkeze Türkiye'yi koyduğumuz zaman Rusya, İran, Irak, Suriye tabi bunların yanında Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkeleri de dahil edersek pazarımızı oldukça geniş bir alana yayabiliriz" ifadesini kullandı. Eyüp Bartık, Çin'deki krizin büyümesinin global ekonomiyi sıkıntıya sokmaya başladığını ifade ederek, "Yaşadığımız ekonomik zayıflama biraz dünya piyasalarından geliyor ama Türkiye de doğru politikaları üretmek zorunda. Merkez Bankasının bu konuda hassas davrandığını düşünüyorum" diye konuştu.

BÜYÜME YÜZDE 3-4 OLUR

Her şeyde olduğu gibi büyümenin de kalitesini sorgulamak gerektiğini belirten Eyüp Bartık, şunları ifade etti: "Maalesef bu yıl iç harcama yaparak büyüyoruz. Bu, Türkiye'nin uzun vadede faydasına olan bir şey değil. İşin doğrusu yatırım yaparak, üretim yaparak, ihracat yaparak büyümemizdir. Dünyanın ateş çemberinden geçtiği bu ortamda Türkiye'nin böyle büyümesine de olumsuz bakmıyorum. Sonuçta o ateş çemberinin içinde bizde varız. Yani bu olumsuzluklara duyarsız kalıp, 'neden Türkiye şöyle büyümedi, neden böyle olmadı' deme şansımız yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeye rağmen Irak önemli bir pazar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN