Konukoğlu: Yerli otoyu destekleyelim

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Konukoğlu: Yerli otoyu destekleyelim

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yerli otomobil üretiminin önemine dikkat çekerek, 'el iyisi' olmaktan, çamur atmaktan vazgeçilmesini istedi

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için sanayide yerli üretimin artırılması gerektiğini söyledi. Konukoğlu, "Bunun için de yerli malı kullanımını özendirmeliyiz, önem vermeliyiz. Makine sektörü başta olmak üzere yerli malı kullanımını artırmalıyız. Yerli otomobil için adım atıldı. Hem de çok güçlü bir adım. El iyisi olmaktan vazgeçelim. Herkes çamur atıyor. Bize düşen hortumu musluğa takıp, o çamurları yıkamak olmalı. Hükümet ve TÜBİTAK çok önemli destekler veriyor. Bunu değerlendirelim" dedi.

MİLLETÇE 'EL İYİSİ'YİZ

Sanko olarak yerli iş makinası ve traktör ürettiklerini anımsatan Konukoğlu, "Son teknoloji ile kurduğumuz Sanko Makina Gaziantep üretim tesislerinde, kazıcı yükleyici, Türkiye'de ilk ve tek üreticisi olduğumuz teleskopik forklift ve ürün gamımıza yeni giren mini ekskavatörün yabancı markalardan artısı var. Ancak milletçe 'el iyisi' durumundayız. Hükümetin, kamu alımlarında yerli üretime verdiği büyük desteklere ve yayımladığı genelgelere rağmen, el iyisi olmamız hesabıyla yabancı markalara yöneliyoruz" diye konuştu.

ŞİRKETLER ŞEHİRLERİ BÜYÜTÜR
Abdulkadir Konukoğlu, şehirler ve şirketlerin birbirini destekleyerek büyüyeceğini belirterek, "Gaziantep şirketleri, şirketler Gaziantep'i büyüttü. Yalnız şehirlerin veya yalnız şirketlerin büyümesi söz konusu olamaz" dedi. Gaziantep'in istikrarlı ve bilinçli bir sanayileşme süreci yaşadığını kaydeden Konukoğlu, bu süreçte en önemli faktörlerden birisinin de Gaziantepli sanayicilerin yatırımlarını Gaziantep'te yapmaya devam etmeleri kadar, şirket merkezlerini başka illere taşımamalarının da çok büyük payı bulunduğunu söyledi.

ÖNCELİK GAZİANTEP'TE

Sanayicilerin ve işadamlarının, doydukları yerin yanı sıra, doğdukları yere de yatırım yapmaları gerektiğinin altını çizen Konukoğlu, kendilerinin yatırımları planlarken biraz daha pahalıya mal etseler ve daha az kazanacak olsalar dahi Gaziantep'e öncelik verdiklerini ifade etti. "Eğer o yatırım Gaziantep'te yapılamıyorsa çevre illere bakarız, oralarda da olmuyorsa ülkemizin uygun olan ilinde o yatırımı gerçekleştiririz" diyen Konukoğlu, kendisine ait olan 'Dünyada Türkiye, Türkiye'de Gaziantep' sözünün, bu anlayışın sloganı haline geldiğini bildirdi.

PAYLAŞMAK MUTLULUKTUR
Konukoğlu, "Sosyal sorumluluğunuzu biliniz. Yine biliniz ki, paylaşmak mutluluktur. SANKO olarak bin 500'ün üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Her yıl 35 bin aileye gıda yardımı, 20 bin öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. İnteraktif dil öğretimi programı DynEd'in Türkiye lisansını satın aldık ve Milli Eğitim Bakanlığı'na armağan ettik. Bugüne kadar 3'ü fakülte binası olmak üzere 21 okul yaptırıp Milli Eğitim'e devrettik" dedi.

SANKO'NUN İLKELERİ
SANKO Ailesi'nin ilkelerini, "Çok çalışmak, çevrelerine yardımcı olmak ve Türkiye'ye katkı sağlamak" olarak açıklayan Konukoğlu, işadamları ve kamu yöneticilerine, başarı için mutlu olmaları, çevrelerine güvenmeleri ve kesinlikle kızgınlığı kırgınlığa dönüştürmemeleri gerektiği mesajını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konukoğlu: Yerli otoyu destekleyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN