Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da kayıp embriyo davası

Çocuk sahibi olma özlemiyle yanıp tutuşan Pamuk ailesinin dondurduğu 3 embriyo, nakil sırasında saklandığı tanktan düştü. 2 embriyo kullanılamaz hale gelirken 3'üncüsüne ne olduğu bilinmiyor

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Adana'da kayıp embriyo davası
Adana'da 6 yıllık evli çiftin tüp bebek hayali, dondurdukları 3 embriyodan birinin esrarengiz biçimde ortadan kaybolmasıyla sona erdi. Tüp bebek için 4 yıldır mücadele eden ve 2 denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan Ayşe (29) ve Emrah Pamuk (31) çiftinin son umutları ise başlamadan bitti. Son denemeleri için dondurulmuş 3 embriyonun bulunduğu tüp, saklandığı tanktan fırlayarak düştü. Yapılan kontrolde bir embriyonun yeterli kalitede olmadığı, diğerinin ise zarar gördüğü anlaşıldı. Ancak tankta olması gereken üçüncü embriyonun izine rastlanmadı.

SON UMUT

Bir türlü çocuk sahibi olamayan Pamuk çifti, bu özlemlerine tüp bebek yöntemiyle son vermek istedi. Çift, 2012 yılında Yüreğir Başkent Hastanesi'ne başvurdu. Emrah Pamuk'tan ameliyatla sperm örnekleri alınırken ilk deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Şanslarını bir yıl sonra tekrar deneyen çiftin bu girişimleri de olumsuz sonuçlandı. Hayalleri yıkılan Pamuk ailesi, 3 kaliteli embriyonun olduğu haberiyle yeniden umutlandı. Doktorlarla yapılan görüşmenin ardından embriyoların dondurulmasına karar veren aile, heyecanla sonucu beklemeye başladı.

TUTANAK TUTULMADI

Pamuk çifti, Yüreğir Başkent'te dondurduğu embriyoları alıp tüp bebek için başka bir hastanede şanslarını denemeye karar verdi. Tüp bebek işleminin yapılması için dondurulmuş embriyoların saklandığı hastaneden alınması esnasında aileyi yıkan bir gelişme yaşandı. Teslim sırasında tankın kapağının açılması sonucu embriyoların bulunduğu tüp fırlayarak birkaç metre ileriye düştü. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin de tanık olduğu olaya ilişkin tutanak tutulmadığı öne sürüldü. Yapılan tetkikte bir embriyonun yeterli kalitede olmadığı, diğerinin zarar gördüğü anlaşılırken, tankta olması gereken üçüncü embriyonun yerinde yeller estiği görüldü.

"HAYALLERİMİZ YOK EDİLDİ"
Çocuk sahibi olma hayalleri yıkılan Pamuk çifti, yaşadıkları travmayı yakınlarının desteğiyle atlatmaya çalıştı. Son deneme için tüm hazırlıklarını yaptıkları sırada hiç beklemeyen bir durumla karşılaştığını anlatan Ayşe Pamuk, "Bütün hazırlıklarımızı bebek sahibi olmaya yönelik yaptık. Çok umutlanmıştık. Varımızı yoğumuzu bu işe harcadık. Hayallerimiz yok edildi. Bu olumsuz durum bizim başımıza geldi başkasının başına gelmesin istiyoruz. Hastanedeki tüpte olması gereken üçüncü embriyonun kayıp olmasına bir anlam veremedik. Kimse sorumluluğu üstlenmiyor. Oysa bize verdikleri test belgesinde tüpte üç embriyonun olduğu belirtilmişti" dedi.

"DALGA GEÇTİLER"
Embriyoların bulunduğu tüpün yere düşmesi sırasında İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğunu öne süren Emrah Pamuk ise, "Fırlayan tüp ayağımın önüne düştü. Bizimle dalga geçer gibi 'Demek ki yaramaz çocuk olacak' diyerek geçiştirdiler. Biz embriyoların zarar görebileceğini düşünmedik. Sonuçta anlamıyoruz. Diğer hastanede yapılan kontrolde 'Biri yeterli kalitede değil, ikincisi hasar görmüş' dediler. Üçüncüsünü sorduğumuzda ise 'başka yok' yanıtını alınca hem şaşırdık hem de yıkıldık. Çünkü biz 3 embriyoyu dondurmuştuk" diye konuştu.

"FIRÇA YEDİK, HORLANDIK"

Bu olay üzerine uzun süre kendilerine gelemediklerini vurgulayan Pamuk, şöyle konuştu; "Çocuk sahibi hayalimiz yok edildiği gibi hiç kimse deforme olmuş embriyo ve kaybolan embriyo için sorumluluk almıyor. Bu yetmez gibi horlandık. Embriyolar için bilgi almaya gittiğimde, 'Sen niye başka hastaneye gidiyorsun?' diye fırça yiyip, 'Zaten senin spermlerin, dondurulan embriyo kalitesizdi' denilerek aşağılandım. Bugüne kadar 20 bin liraya yakın para harcadık ama çocuk sahibi olamadık. Dava açmayı düşündük ama ,'Hastane de size dava açar' denilince çekindik. Şimdi sonucu ne olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağız. Sağlık Bakanlığı'nın da olaya el atmasını bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da kayıp embriyo davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN