Erhan ÖZMEN: Cumhuriyetin bize verdiği demokratik hakkımızı kullanalım

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Bugün yapılacak olan seçim bana kalırsa takvimsel açıdan oldukça önemli bir haftada gerçekleşiyor. Bizlere bugün oy kullanma hakkı tanıyan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet haftasını seçimle kapatıyoruz. Dolayısıyla bugün oy kullanmak çok önemli. Atatürk millet kavramını açıklarken; "Türk milleti, halk idaresi olan Cumhuriyetle idare olunur bir devlettir" demiştir. Cumhuriyeti ve demokrasiyi ise şu sözleri ile açıklamıştır: "Binaenaleyh, demokrasi prensibinin en modern ve mantıkî tatbikini temin eden hükümet şekli Cumhuriyettir. Cumhuriyette son söz millet tarafından seçilmiş meclistedir. Malûmdur ki Türkiye Cumhuriyeti demokrasi esasına dayanan bir devlettir. Demokrasi ise esas itibariyle siyasî mahiyettedir; fikrîdir, ferdîdir, eşitlikçidir." Şimdi gelelim 92. yıl haftasına denk gelen bu seçimlerde oy kullanmanın neden önemli olduğuna:
Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları oylarımızla bozmak için önemli.
Bizi birlik ve beraberlikten uzaklaştırmak isteyenlere karşı şiddeti değil Cumhuriyetimizin bize verdiği seçme hakkını kullandığımızı göstermek için oy önemli.
"Yurtta sulh, cihanda sulh" felsefesi ile kurulmuş Cumhuriyetimize sahip çıkmak için oy önemli.
Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip Türkiye Cumhuriyetini yaratmak için oy önemli.
Kurulacak olan hükümetin icraatlarını eleştirme hakkına sahip olabilmek için oy önemli.
Siyasilerimize "Biz görevimizi yaptık, siz de yapın" diyebilmek için önemli.
Siyasi istikrarsızlıktan dolayı kaybettiğimiz zamanı telafi edebilmek için önemli. Demokrasiyi korumak istiyorsak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Cumhuriyetin bize verdiği demokratik hakkımızı kullanalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN