ABD'liler Adana'yı işgal planı yapıyordu

Giriş Tarihi: 3.11.2015
ABD'liler Adana'yı işgal planı yapıyordu

Araştırmacı Cezmi Yurtsever, 1919'da Fransızların Adana'yı işgalinin arkasında ABD işgalinin hazırlığı olduğunu, belediye binasına ABD bayrağı asıldığını belgeleriyle yazdı

Tarih araştırmacısı Cezmi Yurtsever, yeni kitabı Çukurova'da, Adana'yla ilgili yepyeni bir bilgiyi açıkladı. Yurtsever kitabında, Fransızların 1919'da başlayan ve 3 yıl süren Adana işgali sırasında çalışan ABD King-Crane Komisyonu'nun raporlarına dayanarak çarpıcı bir gerçeği kamuoyuna duyurdu. Cezmi Yurtsever'in kitabına göre Fransız işgali ABD'nin Adana'yı işgal etme planının bir parçasıydı. Kitabın kapağında, Fransız işgali sırasında Adana Belediyesi'nin hizmet binasına asılan Amerikan bayrağını gösteren fotoğraf yer aldı.

ETNİK GRUPLARLA GÖRÜŞTÜLER

Cezmi Yurtsever, ABD'deki Oberlin Koleji'nde bulunan ve Fransız işgali sırasında Adana'da çalışan ABD King- Crane Komisyonu'nun hazırladığı raporlara ulaştığını söyledi. Yurtsever, "1919 yılında Adana Valiliğinde ABD King-Crane Komisyon" üyeleri, kentteki etnik topluluklarla gizli görüşmeler yapmış. Alınan bilgiler sonrasında Montgomery isminde bir strateji uzmanının 50 sayfayı bulan ayrıntılı bir rapor hazırladığı anlaşılıyor. Raporlardan, King-Crane Komisyonu'nun 'Adana'nın geleceğinde Amerikan mandası istiyor musunuz?' sorusunun cevabını aradığı görülüyor" dedi.

AYRINTILI HARİTALAR VAR

Yurtsever şöyle devam etti: "King- Crane Komisyonu'na ait arşiv belgelerinde ABD'nin Çukurova'yı işgal ve sömürge altına alması planlarıyla ile ilgili ayrıntılı belgeler ve haritalar var. Fransa'nın Adana işgali sadece sahnede görünenlerin yansımasıdır. İşgalcilere perde arkasında lojistik desteği veren, sonuçları görmek isteyenler ise ABD Cumhurbaşkanı Wilson'a bağlı olan strateji uzmanları olarak ortaya çıkıyor. Osmanlı arşivinde bulunan BOA, DH.ŞFR,631-31 no'lu dosyadaki belgede de 'Mersin ve Adana havalisinin ABD'nin manda yönetiminde olacağı' başlığı altında belge bulunuyor.

BİNALARDA ABD BAYRAĞI

Araştırmacı Cezmi Yurtsever, Fransızların Çukurova'yı işgalindeki ABD parmağının daha ilk günden görüldüğünü de söyledi. Yurtsever, "İşgalin başladığı ilk günlerde Fransız askerler ve yardımcı güçler Mersin limanına çıktıklarında ana caddeye barkan evlerde çok sayıda ABD bayrağı dalgalanıyordu. Mersin'de yürüyüş yapan işgalci askerler ABD bayrağı taşıyordu. İlginç olan ise Adana şehri işgale uğradığında şehrin merkezinde bulunan tarihi Adana Belediyesi binasının teras katına büyük bir ABD bayrağı yerleştirildi. Gösteri ve yürüyüşler burada yapıldı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'liler Adana'yı işgal planı yapıyordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN