Kazanan AK Parti MHP'de çöküş var

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Kazanan AK Parti MHP'de çöküş var

1 Kasım seçimleri geride kaldı. AK Parti Çukurova'da oylarını artırırken, MHP'de ise büyük çöküş yaşandı. Adana'da Hüseyin Sözlü'nün uzlaşmaz tavrı partisinin oy kaybetmesine neden oldu

1 Kasım Genel Seçimleri'nde oyunu yüzde 49,4'e yükselterek tek başına iktidar olan AK Parti, Çukurova bölgesinde de oy oranını ve milletvekili sayısını artırdı. AK Parti, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta 7 Haziran seçim sonuçlarına göre 27 olan milletvekili sayısını 32'ye çıkardı. AK Parti'nin bu büyük zaferi sevinçle karşılanırken, MHP, bölgemizde en çok düşüş yaşayan parti oldu. Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de bile AK Parti'nin çok gerisinde kalan MHP 10 milletvekili alabildi. Adana'da da büyük oy kaybına uğrayan MHP'nin bu çöküşüne Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kötü yönetimi ve saldırgan tavırlarının büyük neden olduğu öne sürüldü.

GAZİANTEP'TE BÜYÜK ARTIŞ

AK Parti bölgenin en büyük ili olan Adana'da 5 olan milletvekili sayısını 6'ya çıkarırken, en büyük değişim Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in aday olduğu Gaziantep'te yaşandı. Gaziantep'te AK Parti'nin vekil sayısı 6'dan 8'e yükseldi. Kahramanmaraş milletvekili sayısını 6 iken 7'ye, Mersin'de 3'ten 4'e çıkaran AK Parti'nin, Hatay ve Osmaniye'deki vekil sayısı ise değişmedi. Hatay'dan 5, Osmaniye'den 2 AK Parti'li milletvekili TBMM'de görev yapacak. AK Parti'nin bölgede aldığı başarılı sonuç, partililer ve vatandaşları memnun etti. AK Parti Adana Teşkilatı, seçim zaferini İl Başkanlığı önünde coşkuyla kutladı. AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da büyük bir iş başardık. Sevinmek hepimizin hakkı" dedi. Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da "Sevinci sadece biz yaşamıyoruz. Sevinci Gazze, Filistin, Musul, Suriye yaşıyor. Çünkü AK Parti dünyadaki mazlumların, mağdurların sesiydi" şeklinde konuştu. AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı ise çalışmalarından dolayı teşkilata teşekkür ederken, Adana Milletvekili Talip Küçükcan "AK Parti sadece Türkiye'nin partisi değil. AK Parti dünyadaki mazlumların da partisi" diye konuştu. AK Parti'nin Meclis'e göndereceği çiçeği burnunda vekil Tamer Dağlı yorucu bir süreç geçirdiklerinin altını çizdi. Gaziantep'te ise sonuçlar açıkladıktan sonra parti binasına gelen partililer ve vatandaşlar büyük bir coşkuyla başarılarını kutladı. Abdülhamit Gül, "Milletimiz çok büyük bir destekle AK Parti'yi yine tek başına iş başına getirmiştir. Biz 'sandık demokrasinin namusudur' dedik. Bu namusu aziz millet korudu yine korumaya devam edecektir. AK Parti'ye oy veren ülkücü, CHP'li ve daha önce HDP'ye oy vermiş şimdi AK Parti'ye oy veren bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Biz Gazianteplilere hizmet etmek için varız, hizmet etmeye de devam edeceğiz" dedi.

BEBEĞİYLE KUTLADI

Mersin'de AK Parti'nin zaferi coşkuyla kutlanırken halaylar çekildi, coşku dolu sloganlar atıldı. Kentin dört bir yanında vatandaşlar başarının memnuniyetini yaşarken, bir Mersinli kutlamalara 20 günlük bebeğiyle katıldı. MHP Mersin'de de kan kaybetti. 7 Haziran'da 3 olan milletvekilinden birini kaybeden MHP büyük düşüşün şokunu yaşarken, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Mersin'den aday gösterilmesinin AK Parti'nin oylarının artması, rakiplerin ise düşmesine neden olduğu belirtildi.

BÜYÜK BİR ZAFER
AK Parti başarısı, Kahramanmaraş İl Başkanlığı önünde kutlandı. Ellerinde bayraklar ve dövizlerle izleyen partililer, resmi olmayan sonuçlara göre sandıktan tek başına AK Parti iktidarının çıktığının belirlenmesinin ardından müzik eşliğinde sevinç gösterisinde bulundu. AK Parti İl Başkan Vekili Ahmet Göngör, yaptığı konuşmada, büyük zafere imza attıklarını belirterek, sevinçlerine ortak olan vatandaşlara teşekkür etti. Güngör, taşkınlık yapılmamasını istedi. Resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilen Celalettin Güvenç ise partililerin coşkusuna ve gururuna ortak olduğunu söyledi. Hatay ile Osmaniye'de de benzer sonuçlar alındı. AK Parti her iki ilde oylarını artırırken, MHP geriledi.

Murat KARAMAN-Adnan AÇIKGÖZ- Yaser ÇAPAROĞLU- Tahir Aşkın KISACIK-Sırrıberk ARSLAN/ ADANA, MERSİN, HATAY, OSMANİYE, GAZİANTEP, OSMANİYE, KAHRAMANMARAŞ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazanan AK Parti MHP'de çöküş var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN