Çocuklarda omurga eğriliklerine dikkat

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Çocuklarda omurga eğriliklerine dikkat
Gaziantep'te Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Uzman Fizyoterapist Begümhan Turhan, çocuklarda oluşan uzun süre bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi durumlarda yanlış oturmadan kaynaklanan omurga eğrilikleri tedavisinde çocuğu doğru bir spor dalına yönlendirmenin önemli olduğunu söyledi.

AYNI POZİSYON SIKINTISI

Eskiden çocukların mahalle aralarında ve parklarda oynayarak büyüdüklerini, şimdilerde ise kapalı ortamlarda vakit geçirmek durumunda kaldıklarını belirten Turhan, "Maalesef bu durum çocuklarımızda sınırsız televizyon izleme alışkanlığını, saatlerce bilgisayar ve tablet kullanımını da beraberinde getiriyor. Çocukların uzun süre aynı pozisyonda ve kötü bir duruşta kalmaları omurga ile ilgili önemli problemlere zemin hazırlayabilmektedir" dedi.

DOĞRU SPOR ÇOK ÖNEMLİ

Kas, iskelet sistemi hastalıklarında, hastalığı önlemenin tedavi etmekten daha kolay olduğunu söyleyen Turhan, "Bu noktada ilk olarak yapılabilecek en doğru şey, çocukları doğru spor dalına yönlendirmektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda omurga eğriliklerine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN