Bilici: Pamuk atağa geçmeli

Çukurova'nın "beyaz altını" olarak değerlendirilen pamuğa gerekli önemin verilmesi gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Bilici, Çukurovalı çiftçileri önümüzdeki yıl pamuk ekimi yapmaya çağırdı

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Bilici: Pamuk atağa geçmeli
Çukurova'nın tarihten gelen geleneksel tarım yapısı içinde önemli bir yeri olan Adana'nın simgesi pamuk, artık bölge için gün geçtikçe daha az alanda yetiştirilen bir ürün haline geldi. Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, bir zamanlar Çukurova'nın "beyaz altını" olarak değerlendirilen pamuğun eski günlerine dönmesi gerektiğini belirterek çiftçilerden önümüzdeki yıl pamuk ekimi yapmalarını istedi. Adana'nın geçtiğimiz dönemlerde Türkiye'nin en önemli pamuk merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Bilici, "Maalesef son 8-10 yılda Çukurova'da pamuk ekimi, ekim maliyetlerinin yüksek olması, verimin düşmesi, dünya pamuk fiyatlarındaki düşüşün yansıması ve mısır gibi alternatif ürünlerin çıkması nedeniyle azaldı. Rekabet şansı olmadı, çiftçi vazgeçti, ekim Güneydoğu'ya kaydı" şeklinde konuştu.

"İTHAL EDİYORUZ"
"Türkiye bugün Çin'den sonra dünyanın en büyük ikinci pamuk ithalatçısı" diye konuşan Mehmet Ali Bilici, "700-800 milyon dolarlık pamuk ithalatı yapıyoruz. Bunun yerine kendi pamuğumuzu üretmemiz gerekli. Devletimiz pamuk destek prim veriyor. Bu primin daha yüksek olmasında yarar var. Önümüzdeki yıllarda pamuk destekleme priminin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici: Pamuk atağa geçmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN