Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin ilke imza attı kardeşleri buluşturdu

Mersin'de bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi'nin 1'incisi, 23 ülkeden 50'nin üzerinde belediye başkanı ve 200 delegenin katılımıyla gerçekleşti

Mersin ilke imza attı kardeşleri buluşturdu
Dünyada bir ilk niteliği taşıyan Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi, 23 ülkeden 50'nin üzerinde belediye başkanı ve 200 delegenin katılımıyla Mersin'de gerçekleşti. Organizasyona önderlik eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Organizasyon ile turizm ve turizmin geleceğine önemli katkılar sağlanacaktır. Bu zirve, ülkeler arası diyalogun gelişmesi, birlik ve beraberliğin pekişmesi adına önemli bir misyonu gerçekleştirecektir" dedi. Dünya Kardeş Şehirler Birliği'nin Dönem Başkanlığına Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz seçildi.
FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Dünya turizmindeki gelişmeler, turizm pazarlamasının ülkeler arasındaki önemi ve kardeş şehirlerin turizme nasıl katkı sağlayabileceği konularının masaya yatırıldığı zirveye, Wonasis Otel ev sahipliği yaptı. Mersin'in turizm değerleri ile dikkat çeken bir cazibe merkezi olduğunu vurgulayan Burhanettin Kocamaz, "Kentimiz çeşitli kültürleri ve medeniyetleri bir arada bulundurmuş, barış, dostluk ve kardeşlik duygularının olabildiğince yaşandığı bir dünya kentidir" ifadesini kullandı.

MARKALAŞMAK KOLAY DEĞİL
'Destinasyon Kentlerde Kardeş Şehirler Arası Turizm Hareketleri' konulu bir sunum yapan Federal Almanya Berlin Eyaleti eski Başbakanı Klaus Wowereit ise turizmin gerekliliklerinden söz etti. Şehirlerin başarılı sayılabilmesi için yetenek, teknoloji ve hoşgörünün bir arada olması gerektiğini anlatan Wowereit, "Şehir turizmi bazı kriterlere göre şekilleniyor. Büyükşehirler kendilerini marka yapmaya çalışıyorlar. Amsterdam ve Berlin bunu yaptı. Bu kolay değil, bütçe işi" şeklinde konuştu.

ORTAK HAREKET ETME İMKANI
Mersin Valisi Özdemir Çakacak da turizmin kültür değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir araç olduğunu dile getirerek, "Bu durum deneyimleri paylaşılmasına sebep olmuş, bunun sonucunda da kardeş şehirler ortaya çıkmıştır. Toplumların birbirini daha iyi anlamalarına da yardımcı olan kardeşlik uygulaması, şehirlerin ortak hareket etmelerine imkan sağlayarak, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine hizmet etmektedir" diye konuştu.

BİRLİK BAŞKANI KOCAMAZ
Dünya Kardeş Şehirler Birliği Dönem Başkanlığı görevini 2017 yılına kadar yürütecek olan Kocamaz, "Hepimiz bu dünyada yaşıyoruz. Bu dünyayı birbirimizin eksiğini tamamlayarak her zamankinden fazla birbirimizle yakınlaşıp dertlerimizi dinleyip ortak çözümler üreterek, daha huzurlu hale getirebiliriz. İnsanların birbiriyle iletişim kurması turizmle gerçekleşebilir. Hepimizin aynı sorumluluk bilinciyle hareket etmesi, bugün burada oluşan halkayı genişletip büyütmesi gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin ilke imza attı kardeşleri buluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN