"Başarmamak için hiçbir gerekçe yok"

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Başarmamak için hiçbir gerekçe yok

Adana Ticaret Odası(ATO) tarafından "Dünyada ve Türkiye'de Hizmet Sektörünün Yeri ve Çukurova'nın Potansiyeli Çalıştayı" sonucunun rapor sunumu yapıldı

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen "Dünyada ve Türkiye'de Hizmet Sektörünün Yeri ve Çukurova'nın Potansiyeli Çalıştayı ile ilgili sonuç raporu hakkında ATO'da basın toplantısı düzenlendi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, eskiden hayal olarak görülen sağlık turizminin Adana'da gerçekleştiğini hatırlatıp şimdiki hayallerinin ise hizmet sektöründe büyümek olduğunu belirterek, "Başarmamak için hiçbir gerekçe yok" dedi.

BÜYÜK POTANSİYEL

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe'nin de katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Hüseyin Çelik, hizmet sektörünün Adana'da büyük bir potansiyel taşıdığına değindi. Hizmet sektörünün Adana ve Mersin ölçeğinde Türkiye ortalamasının üstünde katma değer sağladığını belirten Çelik, hizmet sektörünün bölgeyi kalkındırmanın aracı haline nasıl getirebilecekleriyle ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Kendi çalışmalarından önce Ekonomi Bakanlığı'nın ulusal bir çalıştay yaptığını ve ATO'nun elde ettiği bulguların orada kullanıldığını söyleyen Çelik, bir tarafta ulusal strateji eylem planının çalışıldığını diğer yandan da yerelde hizmet sektörünün kalkındırılmaya çalışıldığını ifade etti. Çelik, Adana'ya dışarıdan bakıldığında tarım ve sanayi kenti gibi görüldüğünü ancak Adana'da hizmet sektörünün gayrı safi milli hasılaya oranının yüzde 65 olduğunun altını çizdi.

DAHA İLERİYE TAŞINACAK

Bu oranı daha ileriye taşıyacak eylem planı hazırladıklarını anlatan Hüseyin Çelik şunları söyledi: Gümrük birliği anlaşması 2016'da revize ediliyor. Teknik mutabakatları tamamlandı. Bunun içerisine hizmet sektörü de giriyor. Avrupa Birliği pazarından Türkiye'ye, oradan da Çukurova'ya açıldığı bir hizmet sektörü ayağında daha kolay regülasyonarın olduğu bir döneme giriyoruz. Bu, aynı zamanda bu döneme bir hazırlık. Çalıştayın sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Başarmamak için hiçbir gerekçe yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN