Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de 30 bin hasta nakil bekliyor

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Türkiye'de 30 bin hasta nakil bekliyor

'Bağışlanan Her Organ Hayata Tutunan Bir İnsandır' sloganıyla gerçekleştirilen bilgilendirme seminerinde, 30 bine yakın hastanın organ nakli beklediği belirtildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUAH) Başhekimliği, Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğünce "Bağışlanan Her Organ Hayata Tutunan Bir İnsandır" sloganıyla düzenlenen bilgilendirme seminerinde, Türkiye genelinde 30 bine yakın hastanın organ nakli beklediği belirtildi. SUAH Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Güneşaçar, doku ve organ naklinin zor bir iş olduğunu belirterek, "Herhangi bir unsurun eksik olması durumunda başarının olumsuz yönde etkilendiği doku ve organ nakli tam ve kapsamlı bir ekip işidir. Bu zor ve her aşaması dikkat gerektiren işin bütün alt yapısını tamamladık ve artık eksiksiz olarak yerine getirebiliyoruz" dedi.

SUNUM YAPTILAR

Açılış konuşmasının ardından KSÜ Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hafize Öksüz "Beyin ölümü nedir? Beyin ölümü tanısı nasıl konulur?" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. SUAH Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Çelik Türkiye genelinde 22 bin 160 böbrek, 622 kalp, 2 bin 213 karaciğer olmak üzere toplam organ nakli bekleyen hasta sayısının 30 bini bulduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de 30 bin hasta nakil bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN