Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeydan Karalar partiyi bastı

Parti üzerine hakimiyet kurma girişimlerinde bulunan CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, mafyavari bir yöntemle il binasını bastı

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Zeydan Karalar partiyi bastı
Adana CHP il ve ilçe yönetimlerinde sular durulmuyor. Delege seçimleri sırasında başta Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar olmak üzere bazı güç odaklarının kendisine baskı kurmaya kalktığı iddiasıyla görevinden istifa eden ancak sevenlerinin baskısıyla istifasını geri alan CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu olayından sonra bu kez de il binasına yapılan baskın kent gündemine bomba gibi düştü. CHP'li Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın yanına 200 çalışanını alarak il binasına gidip yönetim kurulu toplantısını basması tepkiyle karşılandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İl Başkanı Gökhan Yağ'a durumu polise bildirmesini söyledi. Ortamın gerilmesinden dolayı bazı kadın partililerin fenalık geçirdiği öne sürüldü.

MAFYAVARİ YÖNTEM

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan delege seçimlerinin ardından CHP il ve ilçe teşkilatlarında gergin anlar yaşanmaya başladı. Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu'nun gitgelinden sonra CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın 200 kişilik belediye çalışanlarından oluşan bir grubu arkasına alarak il binasını basması büyük tepki topladı. Yönetim Kurulu'nun toplandığı odaya kalabalık grupla girip Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Dalkıran'ı kolundan tutup mafyavari bir yöntemle dışarı çıkarılmasına tanık olan bazı kadın partililer olay sırasında fenalık geçirdi. CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ, il yönetim kuruluna yönelik baskıların kabul edilemez olduğunu söyledi. Toplantı esnasında can güvenlikleri olmadığı için genel merkezi aradığını kaydeden Başkan Yağ, "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na 'Can güvenliğimiz yok efendim, toplantı halindeyiz, 200 kişi il binasını bastı' dedim. Sayın Kılıçdaroğlu 'Hemen polis çağırın, parti binasını boşaltın' dedi. Ben de gerekli müdahaleyi yaptım" diye konuştu. Bir belediye başkanının bürokratlarını ve çalışanlarını arkasına alarak izin almadan yönetim kurulu toplantısına girmesinin, il yöneticilerini tehdit yoluyla baskı altına almaya çalışmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Başkan Yağ, "Devletin verdiği gücü üyeye karşı, halka karşı siyaseten kullanmak hem etik değildir, hem de CHP'li bir belediye başkanına yakışmaz" şeklinde konuştu.

'HAKKI HUKUKU SAVUNURUZ'

"Çukurova ilçe yönetimini görevden alma konusu toplantı gündeminde yoktu" diyen Yağ, "CHP kimliğiyle seçilen bir belediye başkanının böyle davranması çok vahimdir. İl Yönetim Kurulu'nun parti tüzüğüne aykırı bir karar alması söz konusu olamaz. Her bir CHP üyesinin delege seçimlerine yasal itiraz hakkı vardır. Delege seçimleriyle ilgili itirazları inceleyip tüzüğe aykırı bir durum olup olmadığını saptayıp, parti tüzüğü ve kongreler yönetmeliği doğrultusunda nihai kararı vermek il yönetiminin yükümlülükleri arasındadır. Ancak ne yazık ki, bu görevimiz engellenmiştir. Baskılara karşın doğruyu, hakkı ve hukuku savunacağımızdan, görevimizi layıkıyla yerine getireceğimizden ve her bir partilimizin hakkını sonuna kadar koruyacağımızdan kimsenin endişesi olmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeydan Karalar partiyi bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN